Koleje Śląskie i film ku przestrodze kierowców, rowerzystów i pieszych
Wakacje ciągle pod znakiem ostrzeżeń odnośnie bezpieczeństwa na torach. Policjanci z Pszczyny razem z Kolejami Śląskimi przygotowali materiał filmowy adresowany do kierowców, rowerzystów i pieszych.
Koleje Śląskie i film ku przestrodze kierowców
Wszelkimi sposobami starają się zniwelować niebezpieczne sytuacje na przejazdach drogowo-kolejowych:
Bartłomiej Wnuk: Materiał od pierwszego sierpnia można zobaczyć m.in. w mediach społecznościowych i w pociągach Kolei Śląskich. Film z perspektywy maszynisty i kierowcy samochodu przedstawia konsekwencje niestosowania się do przepisów ruchu drogowego. Młody kierowca zbliża się do przejazdu kolejowo-drogowego, jednocześnie korzystając z telefonu, na tylnym siedzeniu siedzi córka. Chwila nieuwagi i samochód wjeżdża wprost pod rozpędzony pociąg.
Jak mówi rzecznik Kolei Śląskich, lokalny przewoźnik podkreśla w ten sposób dbałość o kwestie bezpieczeństwa. Filmik przybliża codzienne sytuacje, jakie mogą być udziałem kierujących przejeżdżających przez tory. Akcja ma nas skutecznie uczulić na możliwe zagrożenie. O przyczynach wypadków na przejazdach przypomina policja i kolejarze:
Bartłomiej Wnuk: Główną przyczyną wciąż jest nieostrożność kierowców. Do głównych grzechów należy także lekceważenie znaku stop, próba wjazdu na przejazd po uruchomieniu sygnalizatora kolejowego lub w trakcie opuszczania rogatek. Wspólnie z pszczyńskimi policjantami od lat edukujemy nie tylko kierowców, ale także pieszych, również tych najmłodszych, np. prowadząc lekcje w szkołach i przedszkolach.
W sezonie wyjazdów często przemierzamy nowe dla nas drogi, nieznane szlaki krzyżujące się z torowiskiem, zapominamy też o podstawowych zasadach ostrożności. Kolej i policja zwraca uwagę na przejazdy kolejowe w województwie, gdzie częściej dochodzi do groźnych sytuacji. Odbywają się na nich też akcje profilaktyczne:
Bartłomiej Wnuk: Wytypowaliśmy najbardziej newralgiczne przejazdy w województwie śląskim, opracowując karty przejazdów kolejowo-drogowych dla kierowców. Do tej pory powstało 16 takich kart i jedna uniwersalna. Karty wraz z materiałami edukacyjnymi zostały udostępnione przedstawicielom władz lokalnych, policji i ośrodkom szkolenia kierowców…
Dodaje rzecznik Kolei Śląskich.
Czytaj także: