Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Klubowe Mistrzostwa Świata w siatkówce w Częstochowie!

Facebook Twitter

Klubowe Mistrzostwa Świata po raz pierwszy zostały zorganizowane w 1989 roku. Idea stworzona przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB) zakładała, że będą się w nich mierzyć najlepsze kluby z rozgrywek kontynentalnych. Pierwsze cztery edycje turnieju, rozegrane w latach 1989-1992, zdominowały kluby z Włoch. W każdej z nich zwycięzca pochodził właśnie z tego kraju.

Ponadto ekipy z Półwyspu Apenińskiego aż trzykrotnie wystąpiły w roli gospodarza.

Po 1992 roku impreza odeszła w zapomnienie. Powróciła dopiero 17 lat później. Od 2009 do 2012 roku najlepsze zespoły ze swoich stref geograficznych zjeżdżały się do stolicy Kataru – Dohy. Nie zmieniło się jedno: nadal triumfator zawsze pochodził z Włoch. Co więcej, cały czas była nim jedna drużyna – Trentino Volley. W trzech (z czterech) finałów okazywała się lepsza od polskiego klubu – PGE Skry Bełchatów (dwukrotnie) bądź Jastrzębskiego Węgla. Ponadto bełchatowianie wywalczyli jeszcze na katarskiej ziemi brązowy medal.

Nim organizacja tegorocznych zmagań została przyznana Polsce, przez cztery lata turniej gościł w Brazylii – trzykrotnie w Betim i raz w Belo Horizonte. I tylko raz, w 2014 roku, nie wygrała go rodzima Sada Cruzeiro. W Ameryce Południowej nie występowały już polskie ekipy.

W 2017 roku turniej po raz pierwszy został zorganizowany w Polsce (Kędzierzyn-Koźle, Łódź oraz Kraków). Po raz w historii zwyciężył Zenit Kazań. Uczestnicy klubowego mundialu chwalili wyśmienity poziom organizacji turnieju. Kibice natomiast obejrzeli siatkarską śmietankę – najlepszych z najlepszych.

W całej historii Klubowych Mistrzostw Świata, po medale sięgali łącznie przedstawiciele ośmiu krajów – Włoch, Brazylii, Rosji, Polski, Argentyny, Grecji, Iranu i Kataru. Smak złota poznały natomiast wyłącznie drużyny z pierwszych trzech wymienionych państw.

Obok takich miast jak Płock, czy Rzeszów, mecze rozegrane zostaną również w Częstochowie! Będą to mecze półfinałowe oraz mecz o 3 miejsce i finał!

Bilety na wymienione pojedynki rozdawać będziemy na antenie Radia Jura!

TERMINARZ POJEDYNKÓW:
znajdziecie TUTAJ.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2020