Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kłopoty hydrologiczne w kraju. Jak sytuacja wygląda w Częstochowie? Mamy zapasy wody – słyszymy w wodociągach

Facebook Twitter

Mimo, że mamy dopiero maj w kalendarzu, a okres letni nawet się nie rozpoczął, już mamy do czynienia z pierwszymi brakami wody w Polsce. To przekłada się na mniejsze plony i wyższe ceny w branży spożywczej. Czy braki wody mogą dotknąć też częstochowian?

fot. Pixabay

Pytaliśmy w miejskich Wodociągach:

Paweł Gruszczyński: Z jednej strony rzeczywiście w skali kraju słyszy się o takich problemach miejscowo, co wynika m.in. ze zurbanizowania terenów w kraju, co nie służy retencjonowaniu wody. Jeżeli chodzi o Częstochowę i okoliczne gminy, które spółka Wodociągi Częstochowskie obsługuję, to mamy szczęście, że korzystamy z zasobów podziemnych górnojurajskiego rezerwuaru wód podziemnych, który w skali naszego kraju jest drugi co do wielkości ze 163 udokumentowanych zbiorników podziemnych. W naszym przypadku, mogę zapewnić wszystkich słuchaczy, że wody w częstochowskich kranach nie zabraknie

– ocenia Paweł Gruszczyński – rzecznik Wodociągów Częstochowskich. Ostatnie deszcze mogą nieco poprawić miejską retencję i zniwelować częściowo obszary suszy. Opadów od początku roku notuje się jednak w skali kraju zbyt mało. W dużo lepszej sytuacji – z uwagi na położenie – jest zarówno Częstochowa, jak i okoliczne miejscowości:

Paweł Gruszczyński: Wodociągi Częstochowskie działają, funkcjonują w ramach Związku Komunalnego Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji. To jest Częstochowa, Kłobuck, Blachownia, Mykanów, Olsztyn, Konopiska, Poczesna, Rędziny i Miedźno. Woda w naszym rejonie jest na odpowiednim poziomie, to są odpowiednie zasoby. Posiadamy zarówno zasoby wodne, organizacyjne, techniczne do zapewnienia ciągłości dostaw wody w rejonie miasta w Częstochowie i okolicznych gminach.

Częstochowa i inne gminy regionu pozostają w lepszej sytuacji niż miasta w innych częściach kraju. O wodę musimy jednak zadbać, stąd odpowiednia edukacja wśród uczniów:

Paweł Gruszczyński: Prowadzimy akcje edukacyjne wśród mieszkańców miasta Częstochowy, okolicznych gmin, pośród szkół na każdym poziomie. To są dni otwarte Wodociągów Częstochowskich, to są Światowe Dni Wody, konkursy, akcje promocyjne, akcje promujące racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi.

Wodociągi Częstochowskie cyklicznie modernizują sieć, aby woda stale płynęła w kranach naszych mieszkańców

– zapewnia rzecznik Paweł Gruszczyński.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2023