StartKultura

Klimaty XX-lecia międzywojennego już wkrótce w Częstochowie

Zaplanowano koncert poświęcony Antoniemu Fertnerowi – urodzonemu w Częstochowie aktorowi komediowemu. Wcześniej, w repertuarze z XX-lecia międzywojennego zobaczymy Dariusza Kordka, lubianego aktora i wokalistę. Kolejny raz na Festiwalu Retro zawita również wykonawca z zagranicy, tym razem z francuskiej Marsylii. Więcej na temat festiwalu retro przeczytacie w portalu radia Jura.

Główną atrakcją tegorocznej edycji festiwalu będzie koncert poświęcony Antoniemu Fertnerowi – urodzonemu w Częstochowie aktorowi komediowemu, znanemu z dziesiątek ról filmowych i teatralnych. „Zapomniana melodia”, „Robert i Bertrand”, „Ada! To nie wypada!”, „Włóczęgi” czy „Antoś po raz pierwszy w Warszawie” to tylko drobny wycinek jego dorobku, a filmy w których występował, przeszły do historii polskiego kina. Podczas koncertu w reżyserii i według scenariusza Marzeny Kopczyńskiej -Urlich i Michała Gawlicza usłyszymy szlagiery inspirowane jego postacią. Z towarzyszeniem zespołu Makabunda, zaśpiewają je popularni polscy artyści: Joanna Kołaczkowska, Krzysztof Tyniec, Marcelina, Monika Dryl, Vienio, Piotr Cyrwus oraz Bohdan Łazuka. Choć poruszają się oni w dość odmiennych artystycznych stylistykach, to wspólnie stworzą widowisko na długo zapadające w pamięć. Piosenki, anegdoty, układy taneczne, fragmenty filmów oraz multimedialne animacje przeniosą nas wraz z Fertnerem w świat, który znamy ze „Starego Kina”.

Wcześniej, w repertuarze z XX-lecia międzywojennego zobaczymy Dariusza Kordka, lubianego aktora i wokalistę. Sławę przyniosła mu rola w serialu „W Labiryncie” oraz w filmie Władysława Pasikowskiego „Kroll”. Potem przyszedł czas na musical i rola w kultowym spektaklu Janusza Józefowicza „Metro”. Od wielu lat występuje na deskach teatralnych w całej Polsce. Obecnie można go zobaczyć w takich produkcjach jak „Bodo musical”, „Mężczyzna idealny”, „Przebój sezonu”, „Randka w ciemno na dwie pary”.

Kolejny raz na Festiwalu Retro zawita również wykonawca z zagranicy. W tym roku będzie to zespół Moussu T e Lei Jovents z Marsylii. Grupa zagra po raz pierwszy w Polsce i z pewnością podbije serca częstochowian, tak jak pokochała ich publiczność m.in. na Festiwalu Womad w 2006r. oraz setek innych festiwali na całym świecie. Twórczość Moussu T to świat muzyki lat 30. XX w. francuskiej Marsylii, miasta, które gwarantuje najwyższą muzyczną klasę i jakość. Zespół zbierał doskonałe recenzje w magazynach „Songlines” i „fRoots”, a ich albumy znalazły się w zestawieniach najlepszych płyt w „The Telegraph” i „The Independent”.

Tradycyjnie po koncertach na Placu Biegańskiego czeka nas afterparty, które tym razem w Klubie Tori (ul. Racławicka 2) poprowadzi Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Jest to wyróżniony na 18. konkursie Polskiego Radia „Nowa Tradycja” zespół, rozsmakowany w dawnych melodiach Warszawy (i nie tylko), kontynuujący tradycję rewiowych wykonań utworów tanecznych i sentymentalnych. Oprócz muzycznych atrakcji podczas Festiwalu Retro będzie można również podziwiać pokazy tańca lindy-hoop, skorzystać z przejażdżki zabytkowymi rowerami, obejrzeć auta z Częstochowskiego Automobilklubu, poszukać skarbów na targu staroci czy uwiecznić te wspaniałe chwile w przedwojennej fotobudce. Będą też specjalne atrakcje w stylu retro dla dzieci.

Czarujące XX-lecie międzywojenne to piękne stroje, przedwojenne samochody oraz oryginalny szyk i wdzięk. Dlatego tak lubimy tam wracać, choćby we wspomnieniach. 8 lipca na Plac Biegańskiego w ramach Festiwalu Retro usłyszymy najpiękniejsze szlagiery tamtych czasów w wykonaniu prawdziwych gwiazd estrady. Zapraszamy w podróż do najbardziej fascynującego okresu ubiegłego wieku.

Program:

14:00 – 20:00 BICYKLE – ANIMACJE

14:00 – 20:00 RETRO ŚCIANKA

16:00 – 18:00 ANIMACJE DLA DZIECI

15:30 – 17:00 ANIMACJE SPORTOWE

17:15 – 18:15 KONCERT DARIUSZ KORDEK

18:30 – 19:45 KONCERT MOUSSU T E LEI JOVENTS

20:10 – 22:00 KONCERT – WIECZÓR Z ANTONIM FERTNEREM

22:30 – 01:00 AFTERPARTY WARSZAWSKA ORKIESTRA SENTYMENTALNA

Zostaw komentarz