Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kleszcze i żmije w lasach – uważajcie na grzybach!

Facebook Twitter

Grzybobranie i rodzinne wycieczki do lasu to typowy obrazek o tej porze roku. Warto pamiętać jednak o bezpieczeństwie w lasach.

fot. jarmoluk/pixabay.com

Nadal dużą aktywność wykazują klaszcze, ostrzega Sanepid.

Co roku przestrzegamy przed kleszczami. One lubią ciepłe i wilgotne miejsca, więc teraz popadał deszcz, będzie słońce a więc będzie tych kleszczy więcej. Występują one najczęściej w lasach liściastych oraz na terenach, gdzie jest dużo drzew liściastych czy też krzewów, czyli również możemy je spotkać czy w parkach, czy w zieleńcach, czy nawet w naszych ogródkach działkowych czy przydomowych.

Przestrzega Edyta Kapelka, rzecznik z częstochowskiego sanepidu. Na naszym terenie w lasach łatwo też o spotkanie ze żmiją….

Jest to sytuacja taka, w której niestety nie możemy sobie powędrować do domu, raczej powinniśmy myśleć o tej sytuacji jako pilnej, szczególnie w przypadku dzieci, dlatego że ilość jadu wstrzykiwanego przed żmiję w przeliczeniu na jednostki masy ciała dla dzieci jest dużo bardziej groźna niż dla dorosłych i o ile u dorosłych tutaj tak bardzo się nie boimy, bo śmiertelność to jest tylko 1% na 100 ukąszeń, u dzieci jest to dużo bardziej niebezpieczne i dużo bardziej groźne. Będzie na pewno ból towarzyszył temu, obrzęk, mogą zdarzyć się nam zaburzenia krzepnięcia, ponieważ jad żmii  posiada toksyny, które powodują zaburzenia krzepnięcia i rozpad erytrocytów – czerwonych krwinek. 

Co zrobić w sytuacjach gdy zostaniemy ukąszeni? Pytamy Jolanty Majer z częstochowskiego szpitala na Parkitce.

Ta sytuacja wymaga od nas pilności w sensie takim, że powinniśmy zachować spokój, zrobić wszystko, co jest możliwe, żeby ta trucizna nie rozprzestrzeniała się po organizmie. Powinniśmy to miejsce obłożyć lodem jeśli mamy taką możliwość. Nie gnieciemy tego miejsca, nie wyciskamy. Nie ma również wskazań w tym momencie do zakładania opasek uciskowych. Natomiast należy zwrócić się szybko do oddziału ratunkowego, bo w oddziałach ratunkowych mamy coś takiego, co nazywa się surowica przeciwtężcowa, czyli gotowe przeciwciała, które są antidotum na te toksyny. Są to przeciwciała wyprodukowane z surowicy końskiej. 

– mówiła Jolanta Majer – zastępca dyrektora w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024