Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Klasy mundurowe z Liceum Ogólnokształcącego im. Szymborskiej złożyły ślubowanie

Facebook Twitter

Na Placu Biegańskiego ślubowanie złożyli uczniowie klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego im. Wisławy Szymborskiej w Częstochowie. Było uroczyście, a dla uczniów było to duże wydarzenie.

Halina Kasznia: Ślubowanie uczniów dwóch szkół, kadetów oddziału przygotowania wojskowego w Olkuszu i uczniów szkoły mundurowej w Częstochowie. Prowadzimy te szkoły już od 2005 roku, więc trochę historii za nami. Każdy rocznik ma swoje święto i ślubowanie. Zwykle robiliśmy to zaraz na początku roku, po pierwszych treningach. Ubiegły rok był trudny ze względu na Covid, a poza tym stwierdziliśmy, że młodzież ma szansę przez ten rok się bardziej przekonać, czy to jest ten kierunek, czy to jest ta klasa. Już na pewno z nami zostaną

– mówi Halina Kasznia, prezes Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach. Mundurowe oddziały cieszą się ogromnym zainteresowaniem w częstochowskich placówkach. Chętnych przybywa w ostatnich latach:

Halina Kasznia: Z roku na rok, że jest coraz więcej chętnych uczniów, jest bardzo duże zainteresowanie. Ono może wynikać z tego, że kształcenie, program w tych klasach realizuje wiele zainteresowań młodzieży, bo to są zainteresowania sportowe, to jest strzelectwo, drony, samoobrona. Uczestnictwo w tych klasach daje młodzieży bardzo dużo dodatkowych umiejętności.

Mundurowe klasy często skracają uczniom drogę do służby w mundurze w dorosłym życiu. Wielu spośród absolwentów wybiera dla siebie właśnie karierę w wojsku, administracji państwowej i innych podmiotach związanych z obronnością:

Halina Kasznia: Do wszystkich jednostek mundurowych pierwszym etapem są egzaminy sprawnościowe, więc tutaj nasi uczniowie już biją na głowę wszystkich innych. Później zdaje się kolejne egzaminy. Odkąd utworzyliśmy klasy oddziału przygotowania wojskowego pod patronatem MONu, uczniowie zdając przysięgę w ostatniej klasie mają skrócony cykl kształcenia przygotowania do wojska. Poza tym liczymy, że nasi absolwenci zasilą służby wojskowe, chociaż nie naciskamy na to. Niemniej jednak wielu z nich podejmuje właśnie taką drogę w służbie wojskowej

– dodaje Halina Kasznia, prezes Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

 

Zobacz także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 marca 2023