Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Klasy mundurowe pod patronatem MON to korzyści dla szkoły i uczniów

Facebook Twitter

Wracamy do częstochowskich zespołów szkół, które stawiają na przygotowanie wojskowe młodzieży. Mają w dwóch z nich powstać klasy mundurowe pod kuratelą MON.

O to Urząd Miasta wnioskował już do ministerstwa. Samorząd i Wydział Edukacji w magistracie czekają na decyzję, aby rozpocząć przygotowania. Nowe klasy miałyby przyjąć zainteresowanych uczniów już od najbliższego roku szkolnego. Co zyskają uczniowie i szkoły?

Rafał Piotrowski: Przede wszystkim wsparcie na poziomie ministerstwa. Wsparcie finansowe oprócz wkładu własnego gminy, Miasto Częstochowa czy gmin, które aplikują do takiego projektu, to ministerstwo przekazuje bardzo dużą kwotę też na doposażenie, czyli młody człowiek otrzymuje mundur, młody człowiek i szkoła otrzymuje sprzęt do szkolenia wojskowego, młody człowiek może uczestniczyć w szkoleniach wojskowych w oparciu o jednostkę, z którą podpisuje placówka porozumienie. Tak naprawdę może lepiej rozwijać się, lepiej kształtować  postawy wojskowe młodego człowieka.

Na utworzeniu oddziału przygotowania wojskowego zyskują zatem zarówno same placówki edukacyjne, ale też ich uczniowie, ocenia Rafał Piotrowski – naczelnik Wydziału Edukacji w Częstochowie. Wojskowe klasy mają znaleźć się w Zespole Szkół Technicznych oraz Zespole Szkół im. Jana Kochanowskiego przy Warszawskiej. Szczególnie druga z tych placówek z wieloletnią tradycją klas mundurowych, posiada odpowiednie przygotowanie.

Marcin Breczko: Zespół Szkół Kochanowskiego legitymuje się dużym doświadczeniem w organizacji klas mundurowych. Ma klasy policyjne i pożarnicze – ratownicze, a od 2017 roku także wojskowe. Obecnie w klasach mundurowych uczy się 770 młodych ludzi, z czego 150 w klasach wojskowych. Szkoła ma strzelnicę multimedialną, ma podpisane porozumienie z Wojskowym Centrum Rekrutacji. Celem tego porozumienia jest m.in. pozyskiwanie kandydatów do ochotniczych form służby wojskowej.

– dodaje Marcin Breczko z częstochowskiego magistratu. Program edukacyjny łączy historię z wychowaniem patriotycznym, a absolwenci znajdują zatrudnienie w służbach mundurowych lub podejmują studia m.in. z zakresu kryminalistyki, czy pożarnictwa.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj