Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kilkunastu uchodźców znalazło dotąd schronienie w komendzie Straży Miejskiej. Są nadal możliwości znalezienia tu noclegu

Facebook Twitter

Straż Miejska także aktywnie włączyła się w pomoc uchodźcom i zapewniła schronienie dla kilkunastu osób z Ukrainy. Były to głównie matki z dziećmi, ale też osoby starsze, które trafiły do siedziby komendy przy Krakowskiej 80.

fot. google.pl/maps/

Przygotowaliśmy tymczasowe pomieszczenie, gdzie uchodźcy z Ukrainy mogą znaleźć schronienie i przespać się. Jest to jedna z sal, z której na co dzień korzysta Stowarzyszenie Pomocy „Dzieciom Skrawek Nieba” i tam nasza młodzież bawi się, gra w tenisa stołowego. Ustawiliśmy w tej sali kilka łóżek polowych. Osoby przybywające do Częstochowy głównie w porach wieczorowych czy nocnych, które proszą strażników miejskich o pomoc, o schronienie, to właśnie przywozimy ich tutaj do nas do Komendy Straży Miejskiej i zapewniamy nocleg.

Artur Kucharski ze Straży Miejskiej w Częstochowie informuje, że grupa osób się zmienia, a pierwsi uchodźcy do komendy trafili już na początku marca:

Dotychczas z tego noclegu skorzystało 18 osób, były to głównie matki z dziećmi, jedna rodzina przyjechała z babcią, więc taką sytuację mieliśmy odnotowaną. Oczywiście wszystkie osoby mogą korzystać z sanitariatów, mają zapewnione pożywienie, jeśli potrzeba ubrań czy przyborów czystości, to również im zapewniamy.

Ukraińcy zwykle decydują się na krótki pobyt w komendzie, taki nocleg uchodźcy traktowali jako tymczasową pomoc:

Te osoby, które dotychczas były u nas, to nocowały po jednej nocy. Zaraz na drugi dzień rano, kiedy już można było iść i załatwiać do centrum miasta sprawy urzędowe, to te osoby od nas się wykwaterowywały, a niektóre jechały do innych miast. Częstochowa była miejscem tranzytowym i do noclegu. Na razie cały czas mamy przygotowaną salę. Dzisiejszej nocy nie było u nas nikogo, natomiast nie wiadomo, co będzie jutro, co będzie pojutrze. My jesteśmy cały czas przygotowani i będziemy pomagać osobom z Ukrainy dopóki taka potrzeba będzie

Pracownicy częstochowskiej Straży Miejskiej pomagają też przy gromadzeniu pożywienia i odzieży. Sortowaniu i pakowaniu darów w magazynach które trafiają za granicę. Ufundowali też plecaki z pełnym wyposażeniem dla uczniów z Ukrainy.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj