Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kilkadziesiąt reprezentacji z całego świata rywalizuje na zbiorniku Pająk w Konopiskach. Prędkości modeli są zawrotne. Łódki niemal fruwają nad wodą [FOTO]

Facebook Twitter

Jeszcze do 13 sierpnia potrwają w Konopiskach Mistrzostwa Świata Modeli Pływających FSR EHO, czyli takich, które są zasilane silnikiem spalinowym. W imprezie nad zalewem "Pająk" rywalizuje ponad 300 zawodników z 20 krajów.

Nad przebiegiem zawodów czuwają sędziowie. A co oceniają? To wyjaśnia Filip Stelmaszyk, współorganizator Mistrzostw:

Filip Stelmaszyk: W zależności od klasy liczy się albo kto zrobi najszybciej daną ilość okrążeń, albo kto zrobi najwięcej okrążeń w danym czasie. Sędziowie sprawdzają też, czy wszyscy płyną zgodnie z zasadami.

Radio Jura: Ważne są warunki atmosferyczne?

Filip Stelmaszyk: Bardzo ważne są warunki atmosferyczne – to, czy wieje, jaka jest wilgotność powietrza, temperatura. Silniki muszą być dostosowane pod praktycznie każdą zmianę codziennie.

Radio Jura: Które państwa dominują?

Filip Stelmaszyk: W zależności od klasy, ale najbardziej dominujący są Włosi, Norwegowie.

Radio Jura: Polacy mają szansę?

Filip Stelmaszyk: Mamy szansę, zwłaszcza w juniorach. Jak na razie mamy jednego juniora, który jest drugi w klasyfikacji generalnej. Liczymy na najlepszy wynik.

W Mistrzostwach Świata, rywalizują m.in. reprezentanci Hongkongu, Norwegii, Szwecji czy Włoch. Mamy też oczywiście zawodników z Częstochowskiego Klubu Modelarskiego. Robert Mecdorf to wielokrotny Mistrz Polski, który plasuje się w tej chwili w pierwszej piątce na świecie.

Tomasz Kasznia: Zainteresowanie wzięło się od szkoły podstawowej, gdzie były modelarnie i można było nauczyć się budować latawce i jakieś inne rzeczy, a później jak człowiek dorastał, to zaczęliśmy robić modele zdalnie sterowane i do dzisiaj je robimy. Teraz naprawdę młode osoby idą w innym kierunku – komputerów, laptopów, komórek. Tutaj mamy rzeczywiste zmagania, tu nie ma drugiego życia

– dodaje Tomasz Kasznia z klubu FSR Częstochowa.

Warto przyjechać do Konopisk i zobaczyć z bliska łódki. Ich właściciele zadbali o każdy szczegółów:

Tomasz Kasznia: Łódki charakteryzują się różną budową, są podzielone na 3 klasy (Hydro, Offshore, Endurance), są też różne pojemności silników (od 3,5 cm do 35 cm). Później co zbuduje i w jaki sposób poprawi umiejętności silnika, czy będzie miało większą moc, i będzie umiał jak najlepiej to wykorzystać, może wygra.

Radio Jura: Jakie prędkości?

Robert Mecdorf: Dochodzą do 100 km/h nawet, zwłaszcza w tych wyższych klasach. Łódka, która ma 27 cm pojemności, ma silnik o mocy około 10 KM, więc te prędkości są, zwłaszcza na wodze, wyglądają na bardzo duże. Łódki niemalże fruwają w powietrzu.

– mówią Tomasz Kasznia i Robert Mecdorf. Wstęp nad zbiornik Pająk, na którym odbywają się Mistrzostwa jest darmowy. Imprezie patronuje Radio Jura. Zdjęcia i filmy do obejrzenia w naszym portalu.

Zobaczcie galerię zdjęć:

Posłuchaj całej relacji. Wyścigom przyglądała się na miejscu Katarzyna Fica.

fot. konopiska.pl

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj