Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kierunek lekarski na UJD coraz bliżej. Czy uda się na najbliższy rok akademicki?

Facebook Twitter

To nie koniec starań o uruchomienie kierunku lekarskiego w Częstochowie. Od kilku lat zapowiadają go władze Uniwersytetu im. Jana Długosza. Przygotowania i zdobywanie nowych uprawnień trwa nieprzerwanie od 2019 roku.

Bardzo ważnym wydarzeniem było uzyskanie przez uczelnię uprawnień do nadawania stopnia doktora w dyscyplinie nauki o zdrowiu. To spowodowało, że zgodnie z ustawą mamy prawo do występowania nadanie uprawnień do uruchomienia kierunku lekarskiego. Trudny wniosek, bardzo wymagający pod wieloma względami – infrastruktury, kadry, współpracy z otoczeniem, z placówkami medycznymi, w których będą się kształcić studenci kierunku lekarskiego. To jest tak naprawdę praca ogromnego zespołu badawczego, który reprezentuje nauki o zdrowiu

– ocenia prof. Anna Wypych – Gawrońska, rektor częstochowskiego uniwersytetu. Utworzenie kierunku lekarskiego poparło wielu samorządowców, naukowców, lekarzy a także władze innych uczelni z regionu:

Otrzymujemy bardzo pozytywne sygnały, również podparte uchwałami np. samorządów lokalnych, także sejmiku wojewódzkiego, także pisami od organów samorządu terytorialnego. Także czujemy ogromne wsparcie i wiemy, że to, co teraz robimy, jest bardzo potrzebne, właściwie niezbędne dla miasta, dla regionu. Nas to dodatkowo zachęca, żeby te prace już ostatecznie sfinalizować. Decyzja do nadania uprawnień będzie należała do właściwych organów. Robimy wszystko, żeby wniosek był jak najlepszy i naprawdę bardzo dobrze przygotowany.

Władze uczelni są już m.in. po rozmowach z dyrekcją Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w sprawie praktyk studenckich w lecznicy. Ponadto, takie zajęcia miałyby odbywać się poza Częstochową:

Musimy mieć bardzo dokładnie określoną liczbę studentów, którzy będą studiować, a także określoną liczbę osób, które zostaną przyjęte – nie tylko na praktyki, ale na zajęcia o charakterze klinicznym przy łóżku pacjenta. Myślimy o całym województwie śląskim, ale wychodzimy także poza jego granice, dlatego że idziemy drogą wytyczoną przez inne uczelnie. Niektóre posiadają własne uniwersyteckie szpitale, ale są też takie, które bazę kliniczną budują na wielu szpitalach

– dodaje rektor UJD. Uczelnia jeszcze przed końcem roku uzyskała uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dziedzinie nauk medycznych, nawiązała też kontakty ze szpitalami dla współpracy ze studentami czy przygotowano projekt architektoniczny. Zakłada powiększenie infrastruktury uniwersyteckiej przy ul. Chłopickiego w dzielnicy Tysiąclecie. Jak mówi prof. Anna Wypych-Gawrońska, uczelnia chciałaby przyjąć pierwszych studentów na kierunku lekarskim już na przyszły rok akademicki.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2022