Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kiedy wrócą rodzinne porody w szpitalu na Parkitce?

Facebook Twitter

Wraca temat trudnej sytuacji przyszłych matek. Wznowienie porodów rodzinnych na Parkitce miało być możliwe, gdy zacznie wreszcie działać szpitalne laboratorium wykonujące testy na covid19. Teraz placówka wycofuje się z takich deklaracji.

Mimo, że pracownia biologii molekularnej pracuje, porodów rodzinnych jak nie było tak nie ma.

Niestety muszę przekazać niepomyślne informacje Niestety na Parkitce nie decydujemy się na razie na taki krok, powodów jest wiele, ale najważniejszy to jest ten, że tak naprawdę właściwie bez zachowania rygorystycznych reguł, które w tej chwili w szpitalu obowiązują, nie będziemy w stanie zapewnić bezpieczeństwa wszystkim, którzy się tutaj leczą. Dla nas świadectwem, że ktoś jest zdrowy jest test Covidu, oczywiście w wypadku kobiet rodzących to nie wchodzi w grę, chyba, że mają już stwierdzone zakażenie. Natomiast no partnerzy nie są tutaj osobami, które będziemy w stanie w odpowiednim czasie zdiagnozować. 

– wyjaśnia dyr. Zbigniew Bajkowski z wojewódzkiego szpitala przy ul. Bialskiej. Pisze do nas z prośbą o interwencję w tej sprawie słuchaczka Justyna, argumentując, że w innych miastach na Śląsku porody rodzinne wróciły, mimo większej liczby zakażeń wirusem niż w Częstochowie.

Nie możemy wprowadzać takiego niebezpieczeństwa. Ci, którzy to robią, robią to oczywiście na własne ryzyko. Nasz szpital jest potężny, w związku z tym mnóstwo ludzi tu przychodzi. Musimy względnie, rygorystycznie przestrzegać tutaj zasad a jedną z nich jest właśnie niewpuszczanie ludzi, którzy są niezdiagnozowani, do szpitala. Wszystkich mogę zapewnić, szpital pod względem epidemiologicznym jest absolutnie bezpiecznym miejscem, właśnie dlatego, że przestrzegamy rygorystycznych zasad. Personel jest przygotowany, personel jest zdrowy, który zawsze służy pomocą. 

– dodaje Zbigniew Bajkowski, dyr. Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. Na porody rodzinne nie zdecydowano się również w Miejskim Szpitalu Zespolonym.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2022