Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kiedy student traci ubezpieczenie zdrowotne? Ważny temat z ZUS

Facebook Twitter

Kiedy student traci ubezpieczenie zdrowotne? To ważny temat dla osób kontynuujących naukę w szkołach wyższych.

300 plus zus a odszkodowania za wypadek w pracy
ZUS w Częstochowie

ZUS wyjaśnia: kiedy student traci ubezpieczenie zdrowotne?

Jak przypomina ZUS, każda osoba, która się uczy, aż do ukończenia 26. roku życia jest ubezpieczona zdrowotnie, czyli może korzystać z bezpłatnej opieki medycznej. Uczeń lub student jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodziców, a jeśli nie ma takiej możliwości to wówczas może to zrobić szkoła lub uczelnia. Są sytuacje, w których traci to ubezpieczenie. Mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka ZUS w województwie śląskim.

Beata Kopczyńska: Gro takich przypadków związanych jest ze zmianą miejsca zatrudnienia przez rodzica. Opiekun zmienia firmę, ale zapomina powiadomić swój zakład pracy, że do ubezpieczenia zdrowotnego należy też zgłosić dorosłe, ale uczące się dzieci. Bywa i tak, że student podejmie pracę w wakacje czy w innym okresie i pracodawca zgłasza go do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Tym samym wypada wówczas z ubezpieczenia zdrowotnego od rodziców i wszystko dobrze wygląda do momentu, aż skończy się praca. Wraz z zakończeniem umowy kończy się też zgłoszenie do ubezpieczeń.

Fot. archiwum ZUS. Beata Kopczyńska

Wówczas ponownie rodzic, bądź uczelnia powinni zgłosić studenta do ubezpieczenia zdrowotnego – wyjaśnia Beata Kopczyńska. Sytuacja zmienia się także jeśli student podejmuje prace:

Beata Kopczyńska: Gdy w czasie wakacji młody człowiek podejmie pracę na umowę o pracę, pracodawca ma obowiązek zgłosić go do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Wtedy automatycznie traci ubezpieczenie rodzica. Podobnie sytuacja wygląda, gdy student rozpocznie prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Wówczas nawet korzystając z możliwości ulg dla osób startujących z własnym biznesem, czyli ulga na start czy preferencyjne składki, będzie podlegał ubezpieczeniu zdrowotnym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Na zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego mamy 7 dni od momentu, gdy dziecko straci swój tytuł do ubezpieczenia

– informuje rzeczniczka.

Członka rodziny, nie tylko uczące się dziecko do 26 roku życia, ale także niepracującego małżonka, zgłaszamy do ubezpieczenia zdrowotnego u swojego płatnika składek. Jeśli natomiast małżonek czy dziecko rozpocznie pracę, która daje im własne ubezpieczenie zdrowotne, to musimy o tym poinformować pracodawcę. Nasz zakład pracy powinien też otrzymać od nas informację, że dziecko ukończyło studia czy naukę w szkole. Na tej podstawie musi zostać „wyrejestrowane” z naszego ubezpieczenia zdrowotnego.

Co z ubezpieczeniem zdrowotnym po zakończeniu nauki?

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego studenta wygasa z dniem ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów, uczniów. Jednak prawo do świadczeń opieki zdrowotnej młody człowiek zachowuje jeszcze przez 4 miesiące od zakończenia nauki albo skreślenia z listy studentów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2024