Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kiedy częstochowianie kupią węgiel? 5 grudnia czy później?

Facebook Twitter

Nie ma węgla w Częstochowie. Podmiot, który specjalnie w mieście wydzierżawił plac na skład i ma zająć się jego sprzedażą, ciągle nie ma podpisanej umowy z żadną z państwowych spółek, które mają dystrybuować opał do samorządów. Nie wiadomo, nawet, która ze spółek węglowych dostarczy surowiec.

Węgiel miał być dostępny w Częstochowie 5 grudnia. Pytamy za naszymi słuchaczami o sprawę w Urzędzie Miasta:

Włodzimierz Tutaj: To jest pytanie, które należałoby w tej chwili skierować do państwowych spółek energetycznych, czyli tzw. podmiotów wprowadzających wskazanych w rozporządzeniu ministerialnym, które miały zająć się dystrybucją węgla na rzecz samorządów i na rzecz firmy branży węglowej, które w drugim rozwiązaniu mają węgiel sprzedawać po preferencyjnej cenie mieszkańcom

– wyjaśnia Włodzimierz Tutaj, rzecznik w Urzędzie Miasta. Argumentuje, że samorząd dopełnił wszelkich formalności, centrum świadczeń na bieżąco obsługuje interesantów wydając zaświadczenia, a firma z branży węglowej przygotowała na miejscu, w Częstochowie plac na dostarczany opał:

Włodzimierz Tutaj: Z naszych informacji wynika, że firma, która od dłuższego czasu jest już przygotowana na to, aby ten węgiel sprowadzić i nim handlować ze składu na terenie Częstochowy tak, aby obsłużyć mieszkańców Częstochowy posiadających już w większości zaświadczenia wystawione w Częstochowskim Centrum Świadczeń, ciągle nie może doczekać się podpisania umowy z tzw. podmiotem wprowadzającym.

Braki węgla są odczuwalne wszędzie w większych miastach, lepiej z jego zapewnieniem radzą sobie małe samorządy. Większy kłopot jest z dostawami tam, gdzie wniosków o preferencyjny zakup jest złożonych kilka czy kilkanaście tysięcy:

Włodzimierz Tutaj: Przypuszczalnie przyczyną tego jest fakt , że podmioty wprowadzające nie są organizacyjnie w pełni przygotowane do szybkiego obsłużenia samorządów a także firm branży węglowej, a być może także węgla w odpowiedniej, wystarczającej ilości w Polsce w tej chwili nie ma i dlatego do części samorządów tej węgiel być może już dotarł, natomiast do większości nie. Zwłaszcza mówię o dużych miastach takich jak Częstochowa i większe od Częstochowy miasta. Tak to niestety wygląda. To jest w tej chwili procedura i proces niezależny zupełnie od częstochowskiego samorządu, od władz miasta

– przekazywał nam Włodzimierz Tutaj, rzecznik w częstochowskim magistracie.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 marca 2023