Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Każda pora jest dobra, by wyposażyć swoje mieszkanie w czujnik czadu, szczególnie w zimie

Facebook Twitter

Czad to cichy zabójca, szczególnie niebezpieczny w sezonie grzewczym, o czym cyklicznie przypominają strażacy oraz częstochowski ZGM. Częstochowska Straż Pożarna w minionym roku wyjeżdżała do alarmów z instalacji wykrywania zdarzeń ponad 180 razy.

czad zatrucie tlenkiem węgla

Dlatego nasze bezpieczeństwo może poprawić zamontowanie czujnika czadu. Każda pora jest dobra by wyposażyć w niego swoje mieszkanie.

Paweł Konieczny: W 2013 roku prezydent zasugerował po rozmowie z ówczesnym Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej rozważenie zainstalowania w zasobie komunalnym pewnej liczby czujek. Do tej pory zdarzały się 2-3 przypadki zaczadzenia mieszkańców w tym zasobie komunalnym, stąd ten pomysł potraktowałem jako bardzo dobry i od tego czasu zaczęliśmy kupować czujki tlenku węgla dla mieszkańców. Do tej pory kupiliśmy ponad 6000 takich czujek, w tym sezonie grzewczym chcemy jeszcze dokupić, ponieważ te czujki spełniają bardzo dobrze swoją rolę

– mówi Paweł Konieczny, prezes ZGM TBS, który przypomina, że akcja wyposażania miejskich zasobów w czujniki trwa już od 10 lat. Można jednak doposażyć swoje lokum również na własną rękę. Czujka zmniejsza ryzyko zaczadzenia i pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia:

Paweł Konieczny: Same czujki oczywiście nie są po to, aby prawidłowo funkcjonował cały system ogrzewania, wentylacji, o to musi zadbać mieszkaniec. Czujka tlenku węgla to jest taki ostatni element, to jest tylko sygnał, że jest coś źle. Natomiast my nie możemy dopuszczać do takich sytuacji, że jest źle. Musimy dbać o urządzenia, które mogą emitować tlenek węgla, jak również zadbać o właściwą wentylację lokali.

Fakt, że jest to gaz silnie trujący, a jednocześnie bezbarwny i bezwonny często umyka naszej uwadze. Dlatego też ZGM prowadzi akcję prewencyjną w ramach programu „Mieszkam bezpiecznie”.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj