Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kaplica Sykstyńska w Częstochowie. Wirtualne zwiedzanie możliwe już od lutego 

Facebook Twitter

Już niebawem w Częstochowie będzie można podziwiać arcydzieło włoskiego renesansu, czyli... Kaplicę Sykstyńską i to z bardzo bliska. Za sprawą nowoczesnej technologii, możliwe jest multimedialne odtworzenie watykańskich fresków w skali 1:1.

fot. materiał prasowy

Ta niezwykła atrakcja zostanie zlokalizowana w sąsiedztwie Jasnej Góry:

Waldemar Pastusiak: Naprawdę jest to wyjątkowe dzieło współczesnej techniki multimedialnej. Pokaże możliwości tego, co stworzył kiedyś człowiek, a czego nie można zaobserwować będąc w Kaplicy Sykstyńskiej, a tutaj można to wszystko na spokojnie, bez pośpiechu obejrzeć, zachwycić się, pogłębić. Myślę, że dla pielgrzymów, którzy może już nieco są obyci z samym klasztorem i kaplicą Matki Bożej, będzie to dodatkowa atrakcja, której zmobilizuje ich i zachęci do tego, żeby przyjechać na Jasną Górę i do Częstochowy.

– mówi kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak.

fot. materiał prasowy

Atrakcja będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców czy turystów już od lutego, zapowiada Prezydent Miasta:

Krzysztof Matyjaszczyk: Już niedługo, bo od lutego będziemy mogli nie wyjeżdżając z Częstochowy znaleźć się w Watykanie i obejrzeć Kaplicę Sykstyńską. Będzie to możliwe na parkingu MOSiR-u z tyłu za Jasną Górą. Taka instalacja zostanie tam rozstawiona (…). Przez cały rok właściwie będzie można zobaczyć kaplicę, ale też i zobaczyć ciekawe rozwiązania techniczne, gdzie na kilkudziesięciu projektach będzie prezentowany pokaz multimedialny. Liczymy, że mocno wzrośnie atrakcyjność turystyczna naszego miasta.

– projekt przybliża Krzysztof Matyjaszczyk.

fot. materiał prasowy

Jak będzie wyglądało zwiedzanie nowej częstochowskiej atrakcji?

Bartosz Feluś: Kaplica w ogóle jest podzielona na trzy strefy. W pierwszej strefie mamy część edukacyjną, gdzie mamy sporo wiedzy na temat tego, co będziemy za chwilę oglądali. Dlaczego te dzieła się pojawiły, kto je tworzył? Ciekawostki dotyczące Michała Anioła, ale też twórców Kaplicy Sykstyńskiej i pozostałych tych XV-wiecznych. W części drugiej mamy salę kinową, gdzie zobaczymy przepiękny obraz. Obraz traktujący o genezie powstania Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie autorem narracji jest Antonio Paolucci ikoniczna postać, dyrektor Muzeów Watykańskich przez wiele lat. I trzecia sala to jest sala, gdzie mamy imersję, gdzie mamy typowy pokaz.

– mówi Bartosz Feluś – jeden z głównych pomysłodawców i organizatorów projektu.

fot. materiał prasowy

Cyfrowa replika Kaplicy Sykstyńskiej pozwoli widzom wniknąć w wirtualną rzeczywistość:

Bartosz Feluś: To najbardziej zaawansowana technologicznie wystawa na świecie. Dotychczas nikt nie podjął się takiego wyzwania, żeby odtworzyć immersyjnie całe pomieszczenie. Różnica między nami a typowymi w samej immersji innymi polega na tym, że my odtwarzamy całe pomieszczenie. Co to znaczy? Jasność projektorów musi być tak ogromna, żeby wydobyć ostrość i precyzyjność fresków, które odtwarzamy. A poza tym te 39 projektorów, które mamy w tej sali. One działają jak jeden organizm. Dodatkowo skomplikowane jest tutaj to, że mamy półokrągły sufit.

Na wystawie odwzorowano każdy szczegół fresków Michała Anioła, dodaje Bartosz Feluś. Połączenie sacrum Kaplicy Sykstyńskiej z sacrum Jasnej Góry stworzy niezapomniane doświadczenie, przekonują paulini, miasto i pomysłodawcy wystawy. Kaplicę wirtualnie zwiedzimy w pierwszych dniach lutego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj