Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Już w piątek (07.10.) rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych „PO-MOSTY”

Facebook Twitter

"Po-mosty" czyli Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych 2022 rusza 7 października i potrwa przez dwa tygodnie w Częstochowie. Pojawi się okazja aby zobaczyć realizacje z zakresu: malarstwa, rysunku, grafiki, fotografii, rzeźby, instalacji, video-artu, a nawet tkaniny artystycznej.

Głównym zagadnieniem jest wielokulturowość:

Anita Grobelak: Zgromadziliśmy prace ponad 130 artystów. W dużej mierze są to artyści spoza Polski, jednak nie zapominamy również o częstochowianach czy artystach pochodzących z innych polskich miast czy miejscowości. Niektórzy z naszych artystów, obok tego, że np. malują, są też jednocześnie animatorami kultury, czyli sami też tworzą jakieś „pomosty” między artystami i sami tworzą plenery, wystawy czy inne działania artystyczne.

– jak mówi Anita Grobelak z grupy artystycznej „Atina”, w festiwalu „Po-mosty” motywem przewodnim jest szukanie powiązań łączących różne narodowości. Ważnym zagadnieniem jest także problem wykluczenia, czy bieżący temat wojny:

Anita Grobelak: Zaczynamy 7 października dwoma wystawami. Pierwsza inaugurująca wystawa odbędzie się w Galerii Dobrej Sztuki (…). Na tej wystawi będzie można zobaczyć ścieżki, którymi w tym roku chcemy wędrować  poprzez wielokulturowość. To ukłon w stronę naszych ukraińskich artystów. Ich prac na tej wystawie będzie dużo – zarówno fotograficznych jak i malarskich.

To międzynarodowe przedsięwzięcie o czym świadczą prace autorów z wielu odległych zakątków świata:

Anita Grobelak: Pojawią się też prace artystów z Litwy, Łotwy, Armenii, urzekające rzeźby z Korei Południowej, instalacje z Wielkiej Brytanii, a nawet prace z egzotycznego Peru. To spotkanie artystów profesjonalnych z normalnymi ludźmi, każdy kogo interesuje sztuka może nas odwiedzić i przyjść.

Jedna z międzynarodowych wystaw festiwalu będzie dotyczyła rysowania „na żywo” w miejskich lokalizacjach. Artystyczny Festiwal „Po-mosty” polecała Anita Grobelak. Start w piątek 7 października.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 marca 2024