Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Już 22 września na terenie miasta staną pierwsze czerwone pojemniki przeznaczone na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny

Facebook Twitter

Łącznie na terenie miasta będą dostępne 32 pojemniki. Projekt koordynowany przez Centrum Usług Komunalnych ma maksymalnie ułatwić mieszkańcom pozbycie się elektroodpadów.

fot. czestochowa.pl

Mówi Włodzimierz Tutaj z Biura Prasowego UM Częstochowy:

Do czerwonych pojemników może trafiać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, nie przekraczający 50 cm w obwodzie a także zużyte baterie. W ramach projektu będzie można też zamówić odbiór sprzętu większych gabarytów typu lodówki czy pralki. Wszystkie pojemniki przeznaczone na elektryczne śmieci będą charakteryzować się wyrazistą czerwoną barwą oraz infografikami pokazującymi, jaki sprzęt może się w nich znaleźć. 

– jak mówi rzecznik magistratu: „do czerwonych pojemników może trafiać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm oraz zużyte baterie”. Na początek czerwone pojemniki zostaną ustawione w 14 lokalizacjach na terenie Częstochowy:

Będzie to m.in. Promenada Niemena, Park Lisiniec, Centrum Handlowe Jagiellończycy, okolice pływalni MOSiR przy ul. Dekabrystów czy też ul. Perepeczki obok stacji pogotowia ratunkowego. Kolejnych 18 lokalizacji zostanie wskazanych w najbliższym czasie. Propozycje składać mogą także mieszkańcy. 

Mieszkańcy Częstochowy w ramach projektu „elektryczne śmieci” realizowanego m.in. przez Fundację Odzyskaj Środowisko, zyskają nie tylko możliwość szybkiej, bezpiecznej i darmowej utylizacji elektrycznych śmieci, ale także własną „miejską” pasiekę:

Wiosną na terenie Częstochowy staną ekologiczne ule, również o wyrazistej czerwonej barwie, wykonane w części z materiałów uzyskanych z recyklingu. Ma w nich żyć minimum 80 000 pszczół. Nie ma jeszcze określonej lokalizacji tej miejskiej pasieki, jest kilka wstę[nych propozycji i zobaczymy też, czy to miasto zatrudni swojego pszczelarza czy też będzie korzystać z pomocy partnerów projektu. Na pewno pozyskany miód będzie wykorzystywany, być może będzie trafiał np. do częstochowskich placówek opiekuńczo-wychowawczych. 

– dodaje Włodzimierz Tutaj. Jesienią w Częstochowie zadebiutuje również Szkolne Centrum Recyklingu – nowoczesna platforma edukacyjna, na której uczniowie, nauczyciele oraz rodzice znajdą gotowe scenariusze lekcji, bajki edukacyjne, filmy, infografiki oraz prezentacje multimedialne poświęcone zagadnieniom recyklingu.

Pierwsze 14 pojemników pojawi się prawdopodobnie w następujących lokalizacjach (10 z nich ma być montowane we wtorek 22 września):
1. ul. POW 30 – okolice siedziby administratora zasobów komunalnych ZGM TBS Sp. z o.o.
2. ul. Witosa 1b przy administracji jednego z osiedli SM PÓŁNOC
3. ul. św. Jadwigi – na wysokości Parku Wypoczynkowego Lisiniec lub w głównej alejce prowadzącej do Parku
4. Promenada Czesława Niemena – naprzeciwko CH Promenada
5. Pasaż Stasieckiego / Mościckiego
6. ul. Festynowa (zatoczka)
7. Dźbów, osiedle przy ul. Rydla / Drzymały
8. ul. Mickiewicza, obok postoju Taxi
9. róg ul. Bienia i ul. Bohaterów Katynia
10. Tysiąclecie – przy głównym wejściu na odkrytą pływalnię MOSiR przy ul. Dekabrystów
11. Wały Dwernickiego – przy administracji osiedla ZGM TBS Sp. z o.o
12. róg ul. Sabinowska / Piastowska
13. ul. Perepeczki obok Stacji Pogotowia Ratunkowego
14. CH Estakada, ul. Jagiellońska.

O pomysły na dodatkowe lokalizacje miasto zapyta mieszkańców. Będzie je można zgłaszać drogą elektroniczną na adres cuk@cuk.czestochowa w tytule wpisując „Czerwony pojemnik”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj