Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jurajski Festiwal Muzyczny: Cykl koncertów na malowniczej Jurze. Złoty Potok w niedzielę, polecamy

Facebook Twitter

Pod koniec czerwca rozpoczął się po raz drugi Jurajski Festiwal Muzyczny. Nasi filharmonicy pod dyrekcją Adama Klocka, w towarzystwie chóru, często w kameralnych składach zagoszczą w wybranych miejscowościach na Jurze.

Muzyka w wakacyjnym klimacie ma zabrzmieć w wyjątkowych lokalizacjach.

Adam Klocek: Częstochowa ma tak piękne okolice, mało które miasto posiada filharmonię. Myślę, że Jurajski Festiwal Muzyczny, gdzie w zasadzie muzycznie nie działo się nic, naprawdę aż wołał, żeby to lato wypełnić. W zeszłym rok był to spory sukces frekwencyjny i artystyczno-społeczny. Bardzo dużo ludzi przyjeżdżało na koncerty. W tym roku współpracujemy z regionalnym ośrodkiem kultury. Kolejne piękne miejsca, część powtarzamy, są nowe np. rozpoczęliśmy w kościele ewangelickim

– powiedział Radiu Jura Adam Klocek, dyr. Filharmonii Częstochowskiej. Po inauguracji w Częstochowie, przed nami pierwszy z wyjazdowych koncertów. Już 10 lipca kwartet smyczkowy zagra w zabytkowym Pałacu Raczyńskich:

Adam Klocek: Złoty Potok po raz pierwszy i tu wielka gratka, ponieważ będziemy grali w Pałacu w Złotym Potoku. Od lat jest to obiekt zamknięty. Nie tylko ze względu na muzykę, ale warto wejść do środka i zobaczyć, jak ten obiekt w tej chwili wygląda. Na co dzień tego wejścia nie ma. Repertuar dostosowany do pory letniej. Nie będziemy grać poważnych, dużych rozmiarowo dzieł, ale muzyka szlachetna, trochę klasyki, trochę lekkiej rozrywki, na letnie wieczory, do bardziej kameralnych wnętrz wymarzona.

Na trasie koncertów podczas tej edycji Jurajskiego Festiwalu Muzycznego znalazły się jeszcze: Bobolice, Podlesice, Włodowice i Mstów. Wydarzenie przed rokiem zainicjowane przez muzyków Filharmonii Częstochowskiej ma szansę stać się wydarzeniem cyklicznym. Dzięki niemu muzyka jest obecna na Jurze:

Adam Klocek: Jestem pasjonatem Jury Krakowsko-Częstochowskiej, znam tam wiele miejsc, jestem zakochany w Jurze. To jest niezwykle piękne i naturalne miejsce dla festiwalu, a tych miejsc niezwykłych również turystycznie, bo podkreślmy, że taka jest rola festiwalu. Nie tylko jedziemy tam po to, żeby posłuchać pięknej muzyki, ale też w celu turystyki krajoznawczo-kulturalnej. Te miejsca są jednymi z najpiękniejszych w tej części kraju

– dodaje dyr. Adam Klocek, który w kilku koncertach wystąpi grając na wiolonczeli. Niedzielne koncerty zwieńczy finałowy występ na deskach Filharmonii z okazji 30. Dni Częstochowy 28 sierpnia. Jurajski Festiwal Muzyczny odbywa się pod patronatem Radia Jura.

fot. facebook.com/FilharmoniaCzestochowska

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 lipca 2024