Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jura Krakowsko – Częstochowska z nowymi punktami widokowymi

Facebook Twitter

Jura najpiękniejsza wiosną, dlatego już warto zapoznać się z nowymi punktami widokowymi, które pozostaną na długo atrakcją dla mieszkańców i turystów.

Jura Krakowsko - Częstochowska z nowymi punktami widokowymi

Zbudowane schody podejściowe i punkty widokowe na Wzgórzu Kozubiec w Trzebniowie i w Podzamczu, jeszcze przed zimą przyciągały osoby przyjezdne w naszym regionie.

Adam Markowski: Przy zamku ogrodzienieckim w Podzamczu powstał punkt widokowy, do którego też zrobiliśmy dojście od zewnętrznej strony tego zamku. Po wejściu na ten punkt można bardzo dobrze zobaczyć i sam zamek nie wchodząc do niego i piękne grupy skalne, które są wokół zamku. Podobny pomost z podejściem został wykonany w Trzebniowie. To jest wszystko zrobione w technologiach metalowych kratownicy ocynkowanych, które są trwałe, które przetrwają lata. Są specjalnie zaprojektowane przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Profesjonalnie zamontowane, więc one są całkowicie bezpieczne.

– mówi Adam Markowski ze Związku Gmin Jurajskich. Przy tej okazji warto polecić także zrekonstruowaną wiatę dla odpoczynku na Rowerowym Szlaku Orlich Gniazd na odcinku Kromołów-Skarżyce. Być może na Jurze zyskamy kolejne punkty widokowe – takich miejsc godnych uwagi mamy sporo:

Adam Markowski: Takich miejsc jest na pewno dużo, bo przecież Jura Krakowsko-Częstochowska to mnóstwo pięknych ostańców i wzgórz. Jednym z takich miejsc jest najwyższe wzgórze w Gminie Mstów – Góra Trzech Jaskiń, któremu swego czasu Gmina Mstów przywróciła świetność co sprawiło, że ludzie przychodzą tam w sposób świadomy i oglądają piękne miejsce.

Przedstawiciela związku pytał Mariusz Osyra. Wiele terenów na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jest zalesiona, ale to też atrakcja dla turystów z dużych miast:

Adam Markowski: Część z nich kiedyś była porośnięta trawą, tam się pasu jakieś zwierzęta gospodarskie. Z czasem była taka moda w latach 50/60 – część tych wzgórz celowo zalesione i skończyły się piękne widoki. Takimi przykładami jest kilka wzgórz w Gminie Mstów. Na starych zdjęciach widać wspaniałe widoki. Obecnie jest tam las i chcąc wrócić do tego widoku trzeba by się na wieży wznieść ponad wierzchołki drzew i byłby to cudny widok. To już są trudniejsze rzeczy, bo to już są konstrukcje dużo droższe.

– dodaje Adam Markowski. O kolejnych planach w infrastrukturę turystyczną Związku Gmin Jurajskich na pewno będziemy słyszeć również w tym roku i podczas kolejnego sezonu turystycznego.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj