Jubileuszowe Regionalne Forum Bibliotekarzy gościło w naszym mieście
To okazja by nie tylko zachęcić do czytelnictwa, ale też sprawdzić jak ważną społeczną rolę odgrywają dzisiaj biblioteki. Dawno już przestały spełniać tylko funkcję czytelniczą.
W filiach dzieje się o wiele więcej, choć zawsze książka jest na pierwszym planie.
Alina Grabna: Organizujemy konkursy zarówno historyczne, literackie, informatyczne, fotograficzne. Co jeszcze robimy? Organizujemy dużo zbiórek charytatywnych oraz kiermasze świąteczne. Jest tego bardzo dużo. Tyle się dzieje, że warto śledzić pracę bibliotekarzy. Można odpocząć, zrelaksować się po trudach całodziennej pracy, poczytać, spotkać się z przyjaciółmi, ze znajomymi. To jest bardzo ważne.
– przekonuje i zachęca Alina Grabna, prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Częstochowie. Po raz 20-sty nauczyciele bibliotekarze spotkali się w mieście, aby dzielić się dobrymi praktykami i inspirować się wzajemnie do działań promujących czytelnictwo. Jak przyznają, nie jest to proste w obecnej, cyfrowej rzeczywistości.
Edyta Książek: W dzisiejszym przebodźcowanym świecie książka ma ogromną konkurencję chociażby wobec internetu i gier komputerowych. Stąd nasze działania zmierzające do tego, aby zainteresować uczniów książką – głównie tą papierową. Czytelnictwo tak naprawdę wspiera ogólny rozwój młodego człowieka. Mamy nadzieję, że to zamiłowanie do książek, które uda się zdobyć w szkole, będzie tylko procentowało.
– uważa Edyta Książek, wiceprezes zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Misja książki czy szeroko rozumiana rola bibliotek skupiały u nas uczestników branżowego forum. Dużo mówiło się w Częstochowie o: integracji nauki, rozwoju, ale też zabawie i rozrywce z książką w ręku. Bibliotekarze wychodzą również naprzeciw nowym technologiom.
Anna Hiller: Są to projekty edukacyjne, cykle zajęć, imprezy czytelnicze. Kładziemy duży nacisk na edukację czytelniczą i medialną. Wprowadzamy nowe technologie i uczymy je stosować. Uczymy zarówno kodowania, jak i obsługi sztucznej inteligencji. Takimi dodatkowymi działaniami są np. działania na rzecz osób, które żyją z niepełnosprawnościami więc prowadzimy również zajęcia dla dzieci o szczególnych potrzebach edukacyjnych, ale nie zamykamy się również na seniorów.
– wylicza Anna Hiller z Biblioteki Pedagogicznej Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM w naszym mieście.
Czytaj także:
- Książka na wakacje: Co warto wybrać i jaka lektura umili nam urlop? Podpowiada Biblioteka w Częstochowie
- „Częstochowianie na frontach II wojny światowej 1944”, czyli lokalni bohaterowie są już na kartach książki
- Biografia Kaliny Jędrusik. Autorzy książki na spotkaniu w Częstochowie