Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jeździmy wolniej przez całą dobę – kierowcy, pamiętajcie o nowych przepisach

Facebook Twitter

Piesi, kierowcy, pamiętajcie o zmianach w kodeksie ruchu drogowego od 1 czerwca, już teraz uczula na nie częstochowska drogówka. Będą upomnienia, ale za rażące łamanie nowych przepisów czeka nas mandat.

fot. Skica911/ Pixabay

Przez całą dobę jeździmy wolniej, również w nocy, przypomina zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego w Częstochowie.

Wprowadzone od 1 czerwca zmiany będą wpływały realnie na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Ważną zmianą jest zmiana prędkości w obszarze zabudowanym, która została obniżona o 10 km w godz. od 23:00 do 5:00 i obecnie będzie ta prędkość unormowana, będzie wynosiła 50 km/h przez całą dobę. Oczywiście nie dotyczy to strefy zamieszkania, w której obowiązuje prędkość 20 km/h

– informował kierowców st. asp. Grzegorz Wilczyński z częstochowskiej komendy policji. Zmiany dotyczą też pieszych. Wchodzący na przejście będzie miał pierwszeństwo przed samochodem, nawet jeżeli zbliża się do pasów, ale np. za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy ma pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu. O czym warto pamiętać?

Piesi również muszą stosować się do zasady szczególnej ostrożności. Wchodząc na przejście dla pieszych będą mieli pierwszeństwo, ale ta szczególna ostrożność musi im nakazywać dokonywać właściwej oceny sytuacji, podejmować właściwe działanie czy wejść na przejście czy nie. Generalnie pieszy w tej chwili będzie miał takie pierwszeństwo wchodzenia przed nadjeżdżającym pojazdem, ale nie bezpośrednio.

Kierowcy i piesi na drodze poruszamy się zawsze ze szczególną ostrożnością, przypomina nasza drogówka. Dodatkowa uwaga po stronie kierowców, ale i rozwaga pieszych będą nieodzowne. Bezpieczniej przez drogę przejść za autem niż przed nim:

Zabrania się również wchodzenia bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd i przede wszystkim jest obowiązek korzystania z przejścia dla pieszych. Kierujący został obarczony dodatkowymi obowiązkami – nie tylko ma zachować szczególną ostrożność, ale przede wszystkim musi zmniejszyć prędkość, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego. Najważniejszą rzeczą jest ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który ma wejść na przejście.

Radio Jura: Czyli temu, który zbliża się dopiero do pasów?

Dokładnie tak. Pieszy, który znajduje się już blisko przejścia, może mieć zamiar wejść. Przepis na to mu zezwala.

Rozmówcą Mariusza Osyry był st. asp. Grzegorz Wilczyński, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego w Częstochowie. Pamiętajcie, że kodeks od 1 czerwca mówi też jasno: koniec z jazdą „na zderzak”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj