Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

„Jestem zbulwersowana, kto wydał zgodę na przejście pielgrzymek ulicą Srebrną, a dalej wiaduktem nad DK91?” – pyta nasza słuchaczka

Facebook Twitter

Za nami pierwszy szczyt pielgrzymkowy. Kierowcom dał się we znaki zwłaszcza w czwartek i piątek (13-14.08). W tym roku z powodu remontów zmieniono, bowiem tradycyjne trasy, którymi podążali piesi.

Nasza słuchaczka dopytuje, dlaczego trasy pielgrzymek są poprowadzone ulicą Srebrną a później wiaduktem nad DK91 do Alei Jana Pawła II?

Dzień dobry, jestem mieszkanką ul. Srebrnej. Jestem zbulwersowana tym, co tutaj się dzieje. Cały ruch autobusów 13, 18, 11, 26 puszczony jest tą ulicą, ponieważ zamknięty jest most, do tego doszły teraz pielgrzymki. Czy naprawdę nie można było pielgrzymek od ul. Morenowej puścić ul. Srebrną, później przez drogę rowerową przy rzece – nie blokowalibyśmy żadnego przejazdu, tylko trzeba było puścić ul. Mirowską i Srebrną – tam, gdzie są objazdy. Trochę pomyślunku! Gdzie są jakieś przepisy? 

– dopytuje nasza słuchaczka. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego odpowiada, że trasy zostały wytyczone przez Urząd Wojewódzki na wniosek Miejskiego Zarządu Dróg. Zmiany spowodowane są licznymi remontami, a pielgrzymów i tak idzie znacznie mniej, niż przed pandemią.

Trasa 2 i 3 będzie realizowana przez trasę zamienną, z uwagi na remont mostu na ul. Mirowskiej. Będziemy mieli wejście przez ul. Srebrną, potem nad wiaduktem oraz powrót od ronda Trzech Krzyży w stronę pl. Daszyńskiego ul. Warszawską. Jeśli chodzi o dotychczasową ilość osób, czyli wejścia na naszą największą uroczystość 15 sierpnia, to weszło około, zgodnie ze zgłoszeniami, ponad 20 tys. osób. W następne dni nie wchodzą już tak duże ilości osób, ale to będzie około 9.5 tys. w pieszych pielgrzymkach.

Jak informuje Rafał Kusal naczelnik Wydziału BiZK, w ostatni weekend newralgiczną trasą przez ulicę Srebrną i dalej wiaduktem nad DK91, aleją Jana Pawła II i Warszawską przeszło ponad 20 tys osób. W kolejnych dniach grupy pielgrzymów mają być mniej liczne, ale utrudnień także należy się spodziewać:

Będą wchodzić praktycznie codziennie – 18.08 50 osób, 20.08 30 osób, 21.08 150 osób, 22.08 300 osób, 23.08 660 osób, 24.08 610 osób, 25.08 ponad 6 tys. osób – to jest związane ze zgłoszoną największą pielgrzymką pieszą z Tarnowa i ten dzień będzie najbardziej oblegany. Po 26.08 – 27-29.08 – to jest 100, 500 i 550 osób będzie wchodziło tymi trasami.

Apelujemy o zachowanie bezpieczeństwa na drodze, ale też o cierpliwość

– mówi Rafał Kusal naczelnik Wydziału BiZK.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021