Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jest znów problem z drzewami w Alei Brzozowej. Miasto zapewnia, że ma wszystko pod kontrolą…

Facebook Twitter

Urząd Miasta zapewnia, że drzewa w Alei Brzozowej są pod stałym nadzorem Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa. Takie zapewnienie usłyszeliśmy po groźnym zdarzeniu jakie miało miejsce w lipcu.

Mieszkańcy ulicy Małopolskiej zaalarmowali nas o tym, że jedno z drzew złamało się i runęło na ziemię, w niedalekiej odległości od spacerujących aleją przechodniów. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Mieszkańcy boją się, jednak że takie sytuacje mogą się powtarzać. Usunięcie drzew z Alei Brzozowej jak się okazuje nie jest łatwe:

Włodzimierz Tutaj: Ze względu na ich pomnikowy charakter usunięcie nawet obumarłych drzew wymaga szczególnej i długotrwałej procedury, w tym uzgodnień z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach, podjęcia uchwały rady miasta zdejmującą prawną ochronę z tych drzew, a także decyzji Marszałka Województwa Śląskiego.

Włodzimierz Tutaj zaznacza jednak, że mimo skomplikowanej procedury, w Alei Brzozowej corocznie prowadzony jest przegląd i zabiegi pielęgnacyjne rosnących tam drzew, tak aby nie zagrażały one przechodniom. W 2021 roku usunięto 58 obumarłych drzew. W ich miejsce – w ramach rekompensaty nasadzono nowe, tak aby zachować ciągłość Alei Brzozowej na całej 2,5 kilometrowej długości:

Włodzimierz Tutaj: Nasadzenia prowadzone są tak, aby zadbać o integralność i regularność układu alejowego tego odcinka ul. Bialskiej. W Alei Brzozowej przyjęta jest zasada, że nowo sadzone brzozy mają obwód pnia nie mniejszy niż 14 cm, a wysokość od 3 do 4 metrów. W 2021 roku po przeglądzie drzew wszczęto nową procedurę w sprawie usunięcia kolejnych zamierających i chorych drzew. Dokumentacja w tym zakresie dotycząca egzemplarzy brzóz wyznaczonych do usunięcia jest od dłuższego czasu przygotowywana.

Jak mówi rzecznik magistratu, kolejne obumarłe drzewa mają zostać usunięte. Przeciągającą się sprawa ma teraz nabrać tempa:

Włodzimierz Tutaj: Ze względu na zdarzenie złamania się jednej z obumarłych już brzóz, w trybie pilnym planowane jest wykonanie zabiegów zabezpieczających drzewa przeznaczone do całkowitego usunięcia, a które to usunięcie ze względu na wspomniane trwające procedury nie jest jeszcze możliwe, natomiast zabezpieczenie ich będzie – mam nadzieję – możliwe.

Z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska uzgodniono możliwość skrócenia obumarłych już brzóz do wysokości 4-5 metrów. Prace powinny rozpocząć się na dniach. Jak usłyszeliśmy w magistracie:

wiek drzew (często ponad 70 lat) oraz mało odporny na upływ czasu i czynniki cywilizacyjne gatunek tworzący „pomnikową” aleję wpływają na to, że w najbliższych latach kolejne brzozy będą obumierać.

Uspokajamy jednak, że każdorazowo będą one zastępowane nowymi nasadzeniami.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024