Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jest zielone światło dla budowy drogowej przeprawy przez tory między ulicami 1 Maja i Krakowską

Facebook Twitter

Na razie to jedynie decyzja dotycząca środowiskowych uwarunkowań dla tej inwestycji, a samorząd na jej realizację będzie poszukiwał dopiero możliwości finansowania.

Wiadomo, że potrzebne będą fundusze spoza miasta:

Dokument umożliwi dalsze przygotowania częstochowskim służbom do realizacji tego zadania komunikacyjnego w naszym mieście, jakim jest budowa przedłużenia ulicy 1 Maja. Potencjalna inwestycja, o której mowa nie będzie oddziaływania na obszary szczególnie chronionych przyrodniczo, (…) wskazuje na jak najmniejsze wyburzenia budynków mieszkalnych, omija kompleks budynków zabytkowych Elanex-u.

– jak mówi Maciej Hasik, rzecznik MZDiT w Częstochowie, wniosek w tej sprawie został skierowany do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach w październiku 2017 roku. Teraz wydany dokument musi się jeszcze uprawomocnić. Nowa przeprawa drogowa zakłada zachowanie zabytkowych budynków przy Krakowskiej oraz budowę wiaduktu nad rozbudowaną linią kolejową.

Do realizacji tego dużego zadania komunikacyjnego w perspektywie kilku najbliższych lat będzie na pewno potrzebne dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. Będzie polegało na budowie połączenia komunikacyjnego długości kilometra i 200 metrów od ronda Mickiewicza do skrzyżowania ulic Krakowskiej i księdza Wróblewskiego, nieopodal wjazdu w kierunku DK 1. Obiekt mostowy planowany jest nad linią kolejową.

– dodaje Maciej Hasik. Przymierzając się do inwestycji, miasto będzie chciało ograniczyć przyszłe oddziaływanie planowanej drogi na otoczenie. O zabezpieczeniu finansów na ten cel zabiegał już na ostatnim spotkaniu z parlamentarzystami prezydent Częstochowy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj