Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jest ulga dla rodziców i dodatkowy zasiłek opiekuńczy, informuje naszych mieszkańców ZUS

Facebook Twitter

Ponownie przysługuje od 9 do 29 listopada, gdy z powodu COVID-19 zamknięty pozostaje żłobek, przedszkole, szkoła, klub dziecięcy lub inna placówka, do której uczęszcza nasze dziecko.

Mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik ZUS:

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni w roku kalendarzowym, który jest przyznawany na tzw. ogólnych zasadach. Przysługuje na opiekę nad dziećmi do lat 8, ale też starszymi, np. rodzicom dzieci do 16 roku życia, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 roku życia, które to dzieci mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz na osoby do 24 roku życia, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. 

Wnioskowanie o taki dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest bardzo proste:

Wystarczy wypełnić oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Jest dostępny na stronie internetowej ZUS. Oświadczenie o sprawowaniu opieki należy złożyć u swojego płatnika składek, jeżeli chodzi o osoby na umowach o pracę to do pracodawcy, jeżeli chodzi o zleceniobiorców to do zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą takie oświadczenie powinny złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych a mogą to zrobić np. drogą elektroniczną przez platformę usług elektronicznych ZUS

– informował regionalny rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Sebastian Szczurek.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj