Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jest szansa na stworzenie Parku Przyrodniczego Błeszno?

Facebook Twitter

Trwają starania o stworzenie Parku Przyrodniczego Błeszno w Częstochowie. Pomysł narodził się we współpracy aktywistów Ruchu Polska 2050 z mieszkańcami tej części miast oraz Radą Dzielnicy.

Czysta Polska
fot. Pixabay

Dlaczego warto chronić te tereny?

Piotr Strach: Pojawiły się plany i próby nie tylko zdegradowana tego terenu, ale także zabudowy jakąś infrastrukturą. Czy to pojawili się deweloperzy, którzy chcieli tam zrobić osiedle szeregówek, pojawiły się też pomysły, żeby tam stworzyć jakiś market czy stację benzynową. Tymczasem jest to miejsce cenne także według przyrodników. Są opracowania dostępne na stronach Urzędu Miasta Przyrodników, którzy opisują tam cenne gatunki fauny i flory, które należy chronić, bo na terenie naszego miasta naprawdę niewiele mamy jeszcze miejsc w miarę dziewiczych, które zasługują na tę ochronę. Co więcej, jest to takie miejsce, które można zastosować pod rekreację.

– argumentuje Piotr Strach z Polska 2050. Błeszno podobnie jak Wrzosowiak czy Raków cierpią na brak większych, zagospodarowanych terenów zielonych. Według twórców petycji Park Przyrodniczy Błeszno powinien składać się z kilku części. Jest to bardzo rozległy teren, dlatego znalazłoby się miejsce i na ogród botaniczny i na park tematyczny:

Piotr Strach: Tereny najbardziej wysunięte na wschód, czyli najcenniejsze łąki błeszańskie, które są łąkami podmokłymi, gdzie występuje właśnie najcenniejsza przyroda, powinny zostać oznaczone jako park tematyczny i być chroniony naszym lokalnym prawem odpowiednią uchwałą. Druga część, ta część zachodnia, powinna zostać przeznaczona na Miejski Ogród Botaniczny. W wielu miastach w Polsce ogrody botaniczne pełnią przeróżne funkcje, zwłaszcza funkcje rekreacyjne, ale także jako rezerwuar roślinności miejskiej, a także miejsce edukacji zarówno dla uczelni wyższych, jak i dla dzieci i młodzieży. Taki ogród botaniczny także spełniałby funkcje rekreacyjne.

Trzecią część parku stanowiłaby ścieżka rekreacyjno-edukacyjna. Rada Dzielnicy stara się o nią od lat, zgłaszała nawet wniosek do Budżetu Obywatelskiego na jej stworzenie, na razie bez efektu:

Piotr Strach: Chodzi o to, żeby rzeczywiście ta ścieżka była bezpieczna, żeby była dobrze oznaczona, żeby na tej ścieżce był także punkt do obserwacji zwierząt, bo tam nie tylko są bażanty i jakieś owady czy ptaki, ale także są lisy, zające, dziki, tam można sarny spotkać, więc naprawdę jest co obserwować. Jest to duży obszar, więc takie punkty obserwacyjne na ścieżce edukacyjnej byłyby fajnym miejscem nie tylko, żeby uporządkować ten teren, ale także dać okazję mieszkańcom do tego, żeby poobserwowali chociażby z dziećmi przyrodę. Więc te trzy elementy parku przyrodniczego Błeszno, czyli park tematyczny łąk, ogród botaniczny oraz ścieżka edukacyjna

– przekonywał w tej sprawie Piotr Strach. Czy powstanie Park Przyrodniczy Błeszno? Petycja o jego utworzenie została złożona w kwietniu ubiegłego roku do Prezydenta Miasta.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj