Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jest podjęta uchwała intencyjna – przybliża przekazanie szpitala miejskiego dla UJD

Facebook Twitter

Rada Miasta podjęła uchwałę intencyjną w sprawie przekazania Miejskiego Szpitala Zespolonego na rzecz Uniwersytetu Jana Długosza. To dopiero początek drogi, aby placówka działała pod auspicjami uczelni. Co to oznacza dla naszych mieszkańców i częstochowskiego Uniwersytetu?

uchwała intencyjna
fot.czestochowa.pl

Jest podjęta uchwała intencyjna

Krzysztof Matyjaszczyk: To element realizacji pomysłu, aby szpital w Częstochowie stał się szpitalem klinicznym, akademickim, z jednej strony uczącym naszych studentów w kierunkach lekarskich, ale też i świadczącym lepsze usługi dla naszych mieszkanek i mieszkańców. Będzie to możliwe dzięki zwiększonemu finansowaniu, bo oprócz środków z Ministerstwa Zdrowia z Narodowego Funduszu, będziemy mogli też dostawać na ten cel środki z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Mówi Prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk. Zmiana podmiotu tworzącego Miejski Szpital Zespolony ma być realizowana zgodnie z przepisami i na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy gminą a uczelnią. Miasto podjęło kolejny krok, aby szpital uniwersytecki mógł docelowo pozyskiwać większe fundusze i lepiej się rozwijać.

Krzysztof Matyjaszczyk: Będziemy mogli liczyć też na wyższej klasy specjalistów, którzy mam nadzieję, wtedy w takim klinicznym i akademickim szpitalu będą chcieli pracować. Zarówno zyskają na tym mieszkańcy poprzez to, że są pacjentami, jak i kadra szpitala, także uczelnia będzie mogła dzięki temu też bazę dydaktyczną. Liczę, że zostanie ten pomysł przyjęty zarówno przez uczelnię, przez ministerstwa i dzięki temu będziemy wszyscy zadowoleni z tego, że mamy poprawę służby zdrowia w naszym mieście.

 

Miasto rozpoczyna formalne działania mające na celu przekazanie Miejskiego Szpitala Zespolonego Uniwersytetowi Jana Długosza. Ostateczne zawarcie takiego porozumienia wymaga jeszcze zgody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministra Zdrowia. Zyskają na tym porozumieniu studenci – w ramach kierunków lekarskich będą w szpitalu zdobywać praktyczne umiejętności:

Krzysztof Matyjaszczyk: Pewnie uniwersytetowi będzie potrzebne, żeby mieć rozbudowaną, dobrze funkcjonującą bazę, taką dydaktyczną, a więc po prostu uczelnia potrzebuje szpitala. Z drugiej strony my również chcielibyśmy, żeby szpital się mógł rozwijać, ale wierzymy w to, że pod wodzą uczelni jako część uczelni będzie miał większe szanse na dostanie dodatkowych środków na swój rozwój, rozbudowę. Dlatego pomysł przekazania szpitala miejskiego uczelni i stworzenia na bazie tego szpitala akademickiego klinicznego.

Podsumowuje prezydent Częstochowy – Krzysztof Matyjaszczyk. Podjęta w czwartek (20.06.) uchwała radnych miała charakter intencyjny. Podobną uchwałę powinien przyjąć także Senat UJD. Sama zgoda na zmianę podmiotu tworzącego będzie także wymagała odrębnej miejskiej uchwały.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 lipca 2024