Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jeśli pogoda pozwoli, maj będzie początkiem sezonu kajakowego. W regionie mamy gdzie pływać!

Facebook Twitter

Słońce, szum wody i poznawanie przyrody, to niezaprzeczalne uroki spływów kajakowych. Od majówki zwykle w regionie cieszą się dużą popularnością. Przewodnik jurajski radzi gdzie można pytać o dostępność atrakcyjnych tras i jak zaplanować krótszy albo długi spływ.

W rejonie Częstochowy przystani nie brakuje, warto je odwiedzić:

Jeżeli po raz pierwszy wsiadamy do kajaka i chcemy w pierwszych metrach, w pierwszych kilometrach oswoić się z samym statkiem pływającym czy z naszym towarzyszem, te pierwsze kilometry na odcinku częstochowskim będą w miarę proste, niemniej jednak atrakcyjne. Gdy zaczniemy zbliżać się do Mstowa, rzeka zaczyna meandrować i tam jest coraz bardziej dziko.

Miejsc gdzie można wybrać się na spływy kajakowe w regionie jest wiele, szczególnie poza miastem. Są dostępne dla każdego bez względu na wcześniejsze przygotowanie. Choć jak zawsze na wodę zabieramy przede wszystkim zdrowy rozsądek

– mówi Daniel Zalejski:

Myślę, że spokojnie w okolicach Dankowa możemy taki spływ na Liswarcie rozpocząć. Osoby, które już wcześniej pływały w kajaku lub są bardzo odważne i mają dobrego przewodnika, mogą na tę rzekę się wybrać. Pilica to rzeczka na wschód od nas, na zachód – Mała Panew czy na Północ – Widawka. Region, choć jest stosunowo suchy, posiada trochę szlaków kajakowych, które są warte uwagi. 

W rejonie przystani kajakowych są też miejsca, gdzie moglibyśmy np. odpocząć lub biwakować. W rejonie wybór będzie duży, szczególnie że firmy kajakowe zwykle od maja rozpoczynają sezon:

Szlak kajakowy Warty i Liswarty został oznakowany dzięki społeczeństwu województwa śląskiego, również na tych mapach pojawiły się przystanie kajakowe, czyli miejsca, gdzie możemy odpocząć. Niektóre nadają się na ognisko, inne na grilla, inne po prostu na piknik. Możemy zatrzymać się w Mstowie tuż obok stadionu sportowego i możemy skorzystać z miejsca wodowania kajaków w Kłobukowicach, spokojnie możemy tam dopłynąć kajakiem w jeden dzień

– do aktywności pod hasłem kajakiem na majówkę zachęcał Daniel Zalejski z Miejskiego Centrum Informacji Turystycznej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2022