Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jednych dziwi, drugich zaskakuje, a jeszcze innych po prostu cieszy. Jednoosobowe ławeczki – to nowa inwestycja na Ostatnim Groszu

Facebook Twitter

Nowymi ławeczkami chwali się miasto, nie było by w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że są przeznaczone tylko dla jednej osoby.

fot. facebook/tomasz.tyl

To nie efekt pandemii, chociaż ławeczka znakomicie wpisuje się w zasady zachowania dystansu, a ukłon w stronę seniorów

– tłumaczy miejski radny Tomasz Tyl, inicjator tego przedsięwzięcia.

Rzeczywiście jest to ewenement na skalę naszego miasta. Pojedyncze ławki – roboczo nazywam te ławki „anty-pijackie”, gdyż nie można na nich prowadzić libacji. Mieszkańcy mogą sobie przysiąść. Takie ławki są już w Krakowie, Warszawie. Wynalazłem te ławki i zainteresowałem nimi urzędników naszego miasta. Udało się te ławki postawić. Mieszkańcy są bardzo zadowoleni. Codziennie tamtędy przechodzę i rozmawiam z mieszkańcami.

Tego typu ławeczki pojawiły się wcześniej między innymi w Warszawie i Krakowie. Tomasz Tyl podkreśla, że w Częstochowie powstały w dużej mierze na prośbę starszych mieszkańców, którzy mieli problem z dotarciem do pobliskiej przychodni.

Początek mojego pomysłu wziął się stąd, iż kiedy byłem przewodniczącym rady dzielnicy zabiegałem o ławki wzdłuż al. Niepodległości. Te ławki zostały ustawione, ale po kilku latach ławki zostały wykopane w związku z tym, iż odbywały się tam burdy pijackie. W związku z likwidacją tamtych ławek, szczególnie starszym mieszkańcom odebrano możliwość dojścia do pobliskiej przychodni przy ul. Powstańców Śląskich. Starsi mieszkańcy bez ławek nie byli w stanie bez przysiadania dojść do przychodni, więc wpadłem na taki pomysł wzorem innych miast.

W Alei Niepodległości stanęły dwie ławeczki

– dodaje radny Tomasz Tyl. Z wnioskami o tego typu małą architekturę zgłaszają się do niego także mieszkańcy innych dzielnic.

Są pomysły i zgłoszenia mieszkańców, żeby podobne ławki zrobić na Północy. Pomysł jest bardzo fajny. Te osoby, które teraz uważają, że jest to pomysł chybiony, jeżeli przejdą w gorące dni i zobaczą tam siedzących seniorów czy matki, ojców z dziećmi, to zobaczą, że ten pomysł jest dobry i fajnie, że go zrealizowaliśmy. Cieszę się, że zamiast problem bagatelizować, czyli były zgłoszenia o zakłócaniu ciszy nocnej, nie ma ławek, próbowaliśmy jako CUK problem rozwiązać. Pomysł warszawski chyba się sprawdził

– dodaje Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych. Jest szansa, że w przyszłym roku w Częstochowie zostaną ustawione jeszcze inne nietypowe ławeczki, tym razem z myślą o osobach poruszających się na wózku inwalidzkim.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj