Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jednoosobowe ławeczki: jeszcze jedna odsłona, a będzie więcej tym razem na Północy

Facebook Twitter

Szereg nowych ławek wzdłuż Al. Niepodległości zyskał już ogólnopolską sławę. Wszystko dlatego, że to jednoosobowe siedziska.

fot. facebook/tomasz.tyl

Wracamy do tego tematu, pytając skąd pomysł na ławeczki dla jednej osoby, w Centrum Usług Komunalnych.

Potrzeba realizacji takiego przedsięwzięcia wzięła się stąd, że były tam wcześniej tradycyjne ławki, na których przysiadały osoby pijące alkohol. Policja do nas i do spółdzielni wnioskowała o to, żeby te ławki likwidować, ponieważ były nocne zakłócenia. Efekt był taki, że oczywiście te ławki sprzątaliśmy, ale z drugiej strony seniorzy, osoby starsze czy osoby chore, które korzystały z apteki czy przychodni, która jest w pobliżu ul. Niepodległości, nie miały siły dotrzeć na miejsce i wnioskowały do radnych, żeby o czymś pomyśleć.

Dlaczego zdecydowano się w Częstochowie na małą architekturę w nieco innej odsłonie? O to pytamy w miejskiej spółce, bo częstochowskie ławeczki dla ludzi którzy nie lubią innych ludzi zyskały w internecie wątpliwą sławę:

Myślę, że pomysł jest bardzo fajny i te osoby, które uważały, że jest to pomysł chybiony, jeżeli przejdą w gorące dni i zobaczą tam siedzących seniorów czy samotne matki z dziećmi, ojców z dziećmi, to zobaczą, że ten pomysł jest dobry i fajnie, że go zrealizowaliśmy

– tak pomysł tłumaczy Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych. Spółka ma także w planach zainstalować kolejne podobne ławeczki. Staną też w dzielnicy Północ:

Cieszę się, że zamiast problem bagatelizować, czyli były zgłoszenia o zakłócaniu ciszy nocnej, nie ma ławek, próbowaliśmy jako CUK problem rozwiązać. Pomysł warszawski chyba się sprawdził. Cieszę się, że zamiast chować głowę w piach, tak jak urzędnicy, szukaliśmy pomysłu tak, żeby z jednej strony nie dopuścić do zakłócania ciszy nocnej, a z drugiej strony osoby potrzebujące miały miejsce wytchnienia.

Pomysł jednoosobowych ławek został zaczerpnięty z Warszawy, gdzie wcześniej powstały ławeczki dla singli

– dodaje Łukasz Kot.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj