Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jazzowa Wiosna już w najbliższy weekend (2-4.06). W nowej edycji Hot Jazz Spring wraca konkurs o swingującego kruka

Facebook Twitter

Jazzowa Wiosna znów na ulicach Częstochowy, ale i w gościnnych dla tej muzyki miejscach. Tegoroczny festiwal Hot Jazz Spring zawita do: Filharmonii Częstochowskiej, do Klubów Stacherczak i Politechnik, a muzycy zagrają też w plenerze podczas parady nowoorleańskiej.

Fot. hotjazzspring.eu

Jazzowa Wiosna już w najbliższy weekend

Trzydniowe święto tradycyjnego jazzu potrwa w Częstochowie od 2 do 4 czerwca, jak zapowiada organizator Tadeusz Orgielewski:

Radio Jura: Jazz wyjdzie też na ulice w tym roku.

Tadeusz Orgielewski: Oczywiście, bo festiwal rozpoczyna się oficjalnie Paradą Nowoorleańską, tak jak to sto lat temu w Nowym Orleanie się odbywało. Przemaszerujemy ulicami Częstochowy, czyli od placu Biegańskiego pod pomnik Louisa Armstronga, na placu Louisa Armstronga. Towarzyszy nam zawsze kilkuset fanów, którzy idą w tej paradzie. Zawsze jest kilkunastu, nieraz kilkudziesięciu muzyków. To jest już taka nasza tradycja. Festiwal rozpoczyna się Paradą Nowoorleańską w piątek i kończy piknikiem na ulicy Jazzowej w niedzielę o godzinie 12:00.

Polecamy fanom jazzu, którzy zjadą na cały weekend do miasta:

Tadeusz Orgielewski: Wszystkim fanom z województwa, z całej Polski, bo przecież przyjeżdżają nasi miłośnicy tej muzyki, nawet z Koszalina, Słupska. Mamy takich, którzy co rok przyjeżdżają. Przez trzy dni Częstochowa jest polską stolicą jazzu tradycyjnego. Przyznajemy wyróżnienie Honorowy Swingujący Kruk i w tym roku to wyróżnienie otrzymuje legendarny pianista Jan Boba. Przywilejem tego, który otrzymuje to wyróżnienie, jest to, że kształtuje swój koncert. On przyjedzie ze swoim zespołem Boba Jazz Band.

W drugiej części koncertu w sali filharmonii usłyszymy Krystynę Durys z zespołem i częstochowską orkiestrą symfoniczną, pod dyrekcją Adama Klocka. Przygotowywane są też koncerty nocne w piątkowy i sobotni (2 i 3.06) wieczór, które przeradzają się zazwyczaj w jazzowe jam session:

Tadeusz Orgielewski: Zapraszamy wszystkich, którzy kochają jazz tradycyjny. Można wejść na scenę, zagrać, zaśpiewać, a posłuchać to już obowiązkowo. W piątek będzie grał zespół Five O’Clock Orchestra – nasz częstochowski, w sobotę także częstochowska formacja Tador Swingtet, Klub Muzyczny Stacherczak, 22:30. 2 i 3 czerwca. Nie wolno zapominać o sobocie – koncert w Klubie Politechnik. Usłyszymy tam laureatów konkursu. Po pięciu latach wrócił do programu festiwalu Konkurs Swingujący Kruk.

Tegoroczna Wiosna Jazzowa w Częstochowie potrwa między 2 a 4 czerwca. Zachęcał do muzykowania Tadeusz Orgielewski.

Program festiwalu TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024