Jasnogórskie Centrum Informacji obchodzi 30 urodziny
Zostało utworzone dokładnie 13 marca 1995 r. Obecnie 8 przewodników oprowadza po sanktuarium w 10 językach. Dostępnych jest kilka tras. Najpopularniejsza, również wśród osób z zagranicy jest „standardowa”, obejmującą Kaplicę Matki Bożej z Cudownym Obrazem, Bazylikę, Salę Rycerską czy muzeum w Bastionie św. Rocha.

Szacowany czas czytania: 01:57
W ubiegłym roku oprowadzono prawie 90 tys. osób z 74 krajów. Oprowadzanie jest też stale unowocześniane, m.in. od ubiegłego roku Jasnogórskie Centrum Informacji oferuje zestawy słuchawkowe, które poprawiają słyszalność przewodnika przez grupę. W przygotowaniu jest aplikacja, która ułatwiłaby samodzielne zwiedzanie ze skanowaniem kodów QR.
Jak informuje Biro Prasowe Jasnej Góry:
Dostępnych jest kilka tras. Najpopularniejsza, również wśród osób z zagranicy jest „standardowa”, obejmującą Kaplicę Matki Bożej z Cudownym Obrazem, Bazylikę, Salę Rycerską czy muzeum w Bastionie św. Rocha (upamiętniające m.in. św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego). Teraz w Wielkim Poście polecana jest np. trasa pozwalająca poznać jasnogórskie Via Crucis – drogi krzyżowe: Golgotę na Wałach, jej miniaturę w najnowszej Kaplicy św. Jana Pawła II, „Golgotę naszej codzienności” Jerzego Dudy-Gracza i XVIII-wieczną w Kaplicy Matki Bożej.
Jasna Góra prezentowana jest także jako twierdza, tzw. Fortalitium Marianum. Trasa obejmuje m.in. Bastion św. Rocha z oryginalnymi murami obronnymi z XVII w. i Bastion św. Barbary z „Golgotą Wschodu” oraz Kaplicą Jasnogórskiej Matki Pojednania – miejscami pamięci o historii narodowej. W planach mają być też projekty turystyczne związane m.in. ze świadectwami cudów i łask „zapisanych” w wotach i obrazach czy związana z ukazywaniem wątków II wojny światowej.
Oprowadzanie jest też stale unowocześniane, m.in. od ubiegłego roku Jasnogórskie Centrum Informacji oferuje zestawy słuchawkowe, które poprawiają słyszalność przewodnika przez grupę. W przygotowaniu jest aplikacja, która ułatwiłaby samodzielne zwiedzanie ze skanowaniem kodów QR.
Kody QR dostępne są już w przybudówce Kaplicy Matki Bożej, gdzie znajduje się droga krzyżowa Jerzego Dudy-Gracza. Pod kodami kryją się rozważania, dostępne w różnych językach i historia obrazów.
Jasna Góra znajduje się w centrum Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Hasłem Szlaku Paulinów jest „duchowość w drodze”. Całe przedsięwzięcie ma służyć ukazaniu roli Zakonu w historii Polski i społeczności lokalnych, a także prezentacji duchowości paulińskiej oraz dziedzictwa kulturowego i architektury zakonu.
źródło: Biuro Prasowej Jasnej Góry
Czytaj także: