Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jasnogórska z dofinansowaniem. Na razie termin przebudowy jeszcze nie jest znany

Facebook Twitter

Ulica Jasnogórska zostanie przebudowana. Miasto liczy koszty, dotacja to znacznie ułatwienie dla realizacji potrzebnej przebudowy w centrum Częstochowy, ale trzeba dołożyć też znaczące środki z miejskiego budżetu.

fot. czestochowa.pl

Koszt całej inwestycji wyniesie 12 mln zł, jednak część zostanie dofinansowana:

Marcin Breczko: Przebudowa ulicy Jasnogórskiej na odcinku od ulicy Żwirki i Wigury do ulicy Dąbrowskiego. To istotne dla komunikacji w centrum Częstochowy zadanie. O wsparcie zewnętrzne dla tego zadania miasto aplikował już dłuższy czas. Po raz ostatni Miejski Zarząd Dróg wnioskował o fundusze na ten cel w sierpniu 2022 roku i projekt ostatecznie znalazł się na liście zadań do dofinansowania w ramach wojewódzkiej puli Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg z kwotą 3 mln 830 tys. zł.

– mówi Marcin Breczko z częstochowskiego magistratu. Przypomnijmy docelowo na tym odcinku ul. Jasnogórska będzie jednokierunkowa.

fot. czestochowa.pl

Całość od lat rozbija się o kosztowną przebudowę wraz z sieciami podziemnymi:

Marcin Breczko: Ma to stanowić połowę szacowanych kosztów kwalifikowanych tego zadania, bo ogólne koszty są dużo wyższe, to około 12 milionów 700 tys. złotych, a więc ponad 2/3 wartości tej inwestycji muszą stanowić środki własne miasta Częstochowy. Inwestycja będzie wymagać m.in. przebudowy sieci podziemnych, w tym ciepłociągu, także budowy odwodnienia. Stopień skomplikowania tych robót i ich zakres są na tyle poważne, że realizacja przewidziana jest na mniej więcej półtora roku.

Gdy dojdzie już do prac na Jasnogórskiej, konieczne będą czasowe wyłączenia z ruchu. Dlatego kolejne utrudnienie w centrum przewiduje się, gdy znikną aktualne komplikacje dla kierowców.

fot. czestochowa.pl

Potrzebne są też zmiany w obowiązującym pozwoleniu na budowę:

Marcin Breczko: Można się spodziewać wyłączenia z ruchu przebudowy danego odcinka. Będzie to wyłączenie na dłuższy czas. Jest to nieuniknione. Ta inwestycja byłaby domknięciem innych, zrealizowanych dotąd w śródmieściu Częstochowy inwestycji. Pomogłaby usystematyzować organizację ruchu w tej części centrum miasta. Projekt ma pozwolenie na budowę, natomiast część zapisów miała tam terminowe oznaczenia, więc wymaga jeszcze stosownych uzgodnień i ronda.

Docelowo to inwestycja na rzecz poprawienia jakości komunikacji w centrum Częstochowy

– dodaje Marcin Breczko z Urzędu Miasta.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024