Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jasnogórska muzyka dawna. Dwie noce trwały nagrania muzyki organowej twórcy Roty

Facebook Twitter

W Częstochowie przygotowano już ponad 100 nagrań i wydano 80 płyt z cyklu Jasnogórska Muzyka Dawna. Za chwilę projekt doczeka się kolejnej odsłony.

Warszawska Piesza Pielgrzymka do Częstochowy
fot. facebook.com/JasnaGoraNews

Powstaje album z utworami organowymi polskiego kompozytora Feliksa Nowowiejskiego:

O. Nikodem Kilnar: Wielokrotnie przybywał na Jasną Górę koncertowo. Warto zauważyć, że grał własne kompozycje organowe podczas poświęcenia organów w 1932 roku, on również skomponował hejnał na odsłonięcie z cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. To pierwsze nagranie, które warto, aby się ukazało, jest muzyką organową. Chcemy poszczególne organy mechaniczne w Bazylice, również w Kaplicy Matki Bożej. Mamy również organy godzinkowe , aby w przyszłości na tych organach można było wydać płyty również związane z kultem Matki Bożej Częstochowskiej.

Przez dwie noce trwały nagrania w Bazylice z wykorzystaniem tzw. dużych organów, które niedawno zostały poddane gruntownej renowacji

– mówi o. Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia „Kapela Jasnogórska”. Klasztor chce wykorzystać do kolejnych sesji posiadane instrumenty:

O. Nikodem Kilnar: Plan, aby przynajmniej po jednej płycie na tych organach mógłby być zrealizowane. Tym razem organy Bazyliki Jasnogórskiej, dzieła Feliksa Nowowiejskiego – należy do grona kompozytorów przedwojennych, bardzo zasłużonych – jego dzieła, kompozycje również orkiestrowe na kilkaset osób, wykonawców nawet tysiące, również symfonie organowe są monumentalne, pokazują piękno polskiej kultury.

Feliks Nowowiejski to polski kompozytor późnoromantyczny, który jest też autorem melodii Roty.

To dopiero początek przedsięwzięcia związanego z jasnogórskimi instrumentami. W planach są prezentacje zarówno organów dużych, małych jak i tzw. godzinkowych w jasnogórskiej kaplic

– dodaje o. Nikodem Kilnar.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024