Garniec Smaków

Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jasna Góra w liczbach: Podsumowano 2021 rok – 1,6 mln pielgrzymów z kraju i zagranicy

Facebook Twitter

Miniony rok w liczbach również na Jasnej Górze. Ojcowie paulini podsumowali m.in. aktywność pielgrzymów w 2021 roku, którzy mimo pandemii odwiedzali częstochowski klasztor.

fot. Pixabay

Przez cały rok dotarło tutaj ponad 1,6 mln pielgrzymów z kraju i zagranicy.

Fenomenem Jasnej Góry jest przede wszystkim pielgrzymowanie piesze. Mimo pandemii koronawirusa dotarło na Jasną Górę 220 pieszych pielgrzymek, a w nich prawie 74 tys. pątników, przybyło też ponad 200 grup rowerowych i 15 biegowych pielgrzymek. Oczywiście to pielgrzymowanie odbywało się zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego

– wylicza przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. Przedstawiciele klasztoru podkreślają, że najważniejsze było zachowanie bezpieczeństwa gromadzących się osób i samo pielgrzymowanie do Częstochowy było bezpieczne:

Zdajemy sobie sprawę z tego, ile było wątpliwości, pytań na temat tego jak to pielgrzymowanie pieszo przeprowadzić w sposób bezpieczny, a jednocześnie w taki sposób, żeby nie ustało, bo to jedno z najpiękniejszych naszych narodowych tradycji. Podsumowując 2021 rok możemy powiedzieć, że to się rzeczywiście udało. Piesi pielgrzymi przybyli na Jasną Górę z całej Polski, około 74 tys. pielgrzymów pieszych. Było więc to pielgrzymowanie znów na skalę masową, a jednocześnie pielgrzymowanie bezpieczne.

W 2021 roku wszystkie pielgrzymki organizowano w rygorach sanitarnych

– dodaje rzecznik Jasnej Góry o. Michał Legan. Wszystko wskazuje na to że podobne rygory trzeba będzie zachować również w tym roku.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj