Jakie są przyczyny bolesnych miesiączek? [materiał partnera]
Bolesne miesiączkowanie nie należy do rzadkich przypadłości. Szacuje się, że może dotykać nawet około 60% kobiet w wieku rozrodczym. Szczególnie narażone na dyskomfort są młodsze kobiety i nastolatki, których układ rozrodczy dopiero się kształtuje, a także kobiety w okresie przed menopauzą.
Czym jest bolesne miesiączkowanie
Regularne krwawienie z jamy macicy w terminologii medycznej określane jest menstruacją. Bezpośrednią przyczyną wystąpienia miesiączki jest złuszczenie się endometrium, czyli błony śluzowej jamy macicy, właśnie w miesięcznych cyklach. Dolegliwości bólowe odczuwane są zwykle już kilka dni przed krwawieniem, ale u zdrowej kobiety ustępują samoistnie. Wiele kobiet skarży się jednak na dyskomfort, który utrudnia im normalne funkcjonowanie.
Bolesne miesiączkowanie to ból w podbrzuszu odczuwany tuż przed miesiączką lub w trakcie menstruacji. Dolegliwości dzielimy na pierwotne i wtórne.
Pierwotne bolesne miesiączki dotykają często kobiet młodych lub w okresie pokwitania. Dolegliwości pojawiają się już około dwóch dni przed wystąpieniem krwawienia. Panie skarżą się wówczas na bolesne skurcze w podbrzuszu. Niektóre kobiety doświadczają również dolegliwości bólowych w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Zdarza się, że pojawiają się nudności, biegunka, ogólne osłabienie, a czasem też bóle głowy.
Wtórne przyczyny bolesnych miesiączek (https://www.ketonal.pl/przyczyny-i-leczenie-bolesnych-miesiaczek) są już związane ze zmianami w układzie rozrodczym kobiet. Często powodem dolegliwości jest endometrioza, ale też mięśniaki macicy, torbiele, polipy czy guzy zlokalizowane na jajnikach. Również antykoncepcyjna wkładka wewnątrzmaciczna może być przyczyną bolesnego miesiączkowania.
Leczenie bolesnych miesiączek
Leczenie bolesnych miesiączek zawsze uzależnione jest od ich przyczyny. Doraźnie sprawdzają się leki rozkurczowe, ale też dostępne bez recepty leki NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które uśmierzają ból. Należy pamiętać, że przy dolegliwościach, które utrudniają normalne funkcjonowanie, konieczna jest zawsze konsultacja ze specjalistą. U pacjentek z pierwotnym bolesnym miesiączkowaniem stosuje się krótkotrwałe leczenie objawowe, w tym między innymi niesteroidowe leki przeciwzapalne, które zawierają np. ketoprofen czy ibuprofen. Wielu młodszym kobietom pomaga antykoncepcja hormonalna, czyli tabletki. Do domowych sposobów na ból brzucha podczas okresu należy ogrzewanie podbrzusza, na przykład za pomocą termoforu.
W przypadku kobiet, które są przed menopauzą, konieczna jest poszerzona diagnostyka. Zdarza się, że lekarz kieruje na zabieg ginekologiczny, np. w celu usunięcia polipów lub pobrania wycinka do badań histopatologicznych. Endometrioza również może być wskazaniem do interwencji chirurgicznej.
Bolesnych miesiączek nie należy lekceważyć. Dolegliwości nie tylko mogą utrudniać normalne funkcjonowanie, ale świadczyć o rozwijającej się chorobie. U niektórych kobiet zmiany hormonalne prowadzą do poważnych zaburzeń na tle psychicznym.