Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jak wygląda sytuacja hydrologiczna w Częstochowie?

Facebook Twitter

W ostatnich dniach spadł deszcz... ale to kropla w morzu potrzeb. Eksperci biją na alarm - Polskę dotyka susza. Niestety także w naszym regionie ten problem co raz bardziej się nasila. Np. włodarze Żarek czy Panek apelują o rozsądne używanie wody z kranu, bo może jej po prostu zabraknąć.

Sprawdzamy jak wygląda sytuacja w Częstochowie? Czy mieszkańcom grożą braki w dostawach wody?

Spółka stale monitoruje stan wykorzystywanych wód podziemnych między innymi poprzez cykliczne badania poziomów zwierciadła wody w posiadanych studniach i piezometrach obserwacyjnych. Pragnę wszystkich uspokoić, iż w naszej ocenie, zasoby ilościowe wody jakimi dysponuje przedsiębiorstwo (…) nie zmniejszyły się i w konsekwencji nie przewidujemy żadnych ograniczeń dla klientów spółki.

Uspokajał Paweł Gruszczyński – rzecznik prasowy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego. Jakie wodociągi częstochowskie mają zasoby? Skąd pobierana jest woda?

Źródłem zaopatrzenia w wodę na terenie Częstochowy i okolicznych gmin są wyłącznie wody podziemne eksploatowane w zależności od ujęcia z trzech pieter wodonośnych. Zasadnicze znaczenie w zaopatrzenie odbiorców w wodę ma poziom górnojurajski, który w skali kraju stanowi stanowi jeden z najzasobniejszych pod względem ilościowym rezerwuar wód podziemnych. Centralny wodociąg okręgu częstochowskiego obejmuje swoim zasięgiem powierzchnię ok. 800 km² i zaopatruje w wodę ok. 313 tysięcy mieszkańców. Istotne znaczenie w zaopatrzenie wodociągu w wodę podziemną mają ujęcia wody podstawowe takie jak: Mirów, Olsztyn, Wierzchowisko, Łobodno oraz rozbudowana infrastruktura w ramach której funkcjonują ujęcia pomocnicze: studnie głębinowe, hydroforownie oraz przepompownie sieciowe.

Przedsiębiorstwo Wodociągów zapowiada, że nie zabraknie wody pitnej dla mieszkańców, mimo to apeluje o rozsądne używanie wody do innych celów:

Zarząd spółki prowadzi działalność w zakresie zaopatrzenia w wodę w poszanowaniu i trosce o środowisko naturalne, dlatego spółka zawsze apeluje o racjonalne wykorzystanie zasobów wodnych, poprzez organizowanie akcji edukacyjnych o wymiarze ekologicznym. Pragnę raz jeszcze zapewnić, że przedsiębiorstwo nie przewiduje żadnych problemów z zaopatrzeniem mieszkańców w wodę. Pragniemy przy okazji zachęcić do spożywania dobrej i zdrowej częstochowskiej kranówki, której nie zabraknie.

Przypominamy, że w związku z epidemią koronawirusa, do odwołania ograniczona została bezpośrednia obsługa interesantów w siedzibie przedsiębiorstwa.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj