Jak wspierać dzieci w czasach stresu związanego z wojną?
Jak wspierać dzieci w czasach niepewności i stresu związanego z wojną za naszą wschodnią granicą? Specjalne porady wystosował do pedagogów UNICEF. Ważne zagadnienia trafiają i do nas. Warto sprawdzić co radzą specjaliści w rozmowach z najmłodszymi, aby stres nie powodował lęków.

W specjalnej instrukcji czytamy: dowiedz się, jak dziecko widzi, to co się dzieje i jak reaguje na sytuację. Wspólne rysowanie, opowiadanie historii i inne czynności, które razem można wykonywać mogą pomóc w rozpoczęciu rozmowy.
Ważne używajmy w niej słów, które dziecko rozumie – odpowiednie dla jego wieku. Trzeba też zrozumieć, że dziecko pyta o te kwestie, które są dla niego ważne.
Mówmy o emocjach, dając najmłodszym do zrozumienia, że nie jest samo ze swoimi odczuciami. Jeśli dzieci chcą się bawić się lub rysować „wojnę” – nie zabraniajmy im. To mechanizm, który pomaga maluchom radzić sobie ze swoimi emocjami.
Podziel się planem awaryjnym z dzieckiem, do kogo powinno się zwrócić gdyby straciło kontakt z rodzicem np. w zatłoczonym miejscu.
Zaangażuj swoje dziecko w pozytywne działania, warto podjąć np. wspólną aktywność fizyczną i planować wieczorem na kolejny dzień, rutyna działa na dzieci uspokajająco, radzą eksperci UNICEF-u. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że w trudnej sytuacji nie zostanie samo.
Zobacz także: