Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jak utrzymać chłód w domu latem? [materiał partnera]

Facebook Twitter

Utrzymanie chłodu w upalne lato staje się dla wielu osób sprawą priorytetową. Sprawa jest prosta, gdy dysponujemy klimatyzatorem lub innymi nowoczesnymi urządzeniami sprawiającymi, że gorące masy powietrza nie przenikają do wnętrza naszego mieszkania, ale co jeśli nimi nie dysponujemy? Tu, w tym artykule opiszemy króciutko kilka sposobów radzenia sobie z upałem.

Po więcej porad zapraszamy na https://mojewygodnewnetrze.pl.

Nie wpuszczać gorąca do wnętrza

Podstawową zasadą jest niewypuszczanie gorąca do wnętrza. Zatem na okna zakładamy rolety nieprzepuszczające światła słonecznego, aby promienie nie nagrzewały wnętrza. I w czasie gdy słońce operuje po stronie, po której mamy okna, szczelnie zasłaniamy okna roletami i zamykamy je. Otwieramy dopiero po zmroku i porządnie wietrzymy wnętrze ochłodzonym nocnym powietrzem. Najchłodniejsze powietrze jest nad ranem. Gdy powietrze zaczyna się na zewnątrz ogrzewać, ponownie zamykamy okna i zasłaniamy rolety.

Wyłączamy źródła ciepła

Staramy się, o ile to możliwe, jak najmniej używać urządzeń generujących ciepło. Są nimi wszelkie urządzenia elektryczne i elektroniczne. Nawet zwykła żarówka generuje ciepło, zatem zamiana oświetlenia tradycyjnego na oświetlenie LED przynieście nie tylko oszczędności w zużyciu energii, ale też i nie wygeneruje dodatkowego ciepła podczas upałów. Starajmy się też przygotować posiłki po zmroku, podczas gdy możemy przewietrzyć mieszkanie i zaraz wywiać nagromadzone dodatkowe ciepło powstałe przy gotowaniu. Ponadto podczas upału staraj się przygotowywać posiłki, które nie wymagają długiego gotowania. Ciepło generuje też komputer, telewizor, lodówka, piekarnik – słowem wszystkie elektryczne urządzenia domowe.

Otocz się roślinami

Rośliny utrzymują określoną wilgotność powietrza i produkują tlen przez filtrowanie powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Może nie spowodują one obniżenia temperatury, ale ogólne odczucia panującej atmosfery wnętrza na pewno poprawią. Zalecane rośliny to fikus, figowiec, difenbachia czy aloes albo paprocie i wiele, wiele innych.

Zrób własną klimatyzację

W każdym sklepie można dostać kostki lodu. Kup je i umieść w różnych miejscach w domu w pojemnikach, topiąc się będą oddawać chłód do pomieszczenia. W ten sposób za niewielkie pieniądze możesz schłodzić w szybki sposób wybrane pomieszczenie.

Użyj wiatraka

Zawsze ruch powietrza, nawet ciepłego sprawia, że wydaje się ono chłodniejsze. Zatem jeśli w Twoim domu jest już bardzo gorąco warto uruchomić wiatrak, który sprawia, że powietrze zacznie krążyć i tym samym nieco ochłodzisz swoje ciało. Dobrym sposobem jest też umieszczenie przed skrzydłami wiatraka butelek z zamrożoną wodą. Dzięki czemu, gdy wiatrak wydmuchuje powietrze, zostaje ono natychmiast schłodzone i takie zostaje dalej podane do wnętrza pomieszczenia.

Chłodzenie sufitowe

Bardziej nowoczesnym sposobem chłodzenia mieszkania jest chłodzenie sufitowe. Buduje się je z paneli chłodzących na suficie podwieszanym z systemu cienkich rurek, w których krąży zimna woda. Jej temperaturą użytkownik steruje z pomocą termostatu. Zimna woda krążąca w rurkach schładza powietrze w mieszkaniu, które schłodzone opada na dół. Tym samym odbywa się nieustanna cyrkulacja. Rurki zabierają niewiele miejsca, a ich działanie nie wiąże się z żadnym hałasem. Również działanie tego rodzaju klimatyzacji jest odczuwalne stopniowo bez efektu jaki daje tradycyjna klimatyzacja i nie ma też tu jej wad dotyczących alergii czy powstawania kurzu. Chłodzenie rozkłada się równomiernie na całej powierzchni, na której zamontowano system. Wadą tego rozwiązania jest to, że musi być zamontowane przez specjalistę i wymaga sporych nakładów finansowych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024