Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jak skutecznie szukać pracy w Częstochowie i poza nią? Radzi ekspert rynku pracy

Facebook Twitter

Mamy trudny rynek pracy. Mimo utrzymującego się napływu pracowników ze wschodu, ciągle wiele firm nie może znaleźć potrzebnych fachowców. Branże osłabione przez pandemię i kryzys gospodarczy zapowiadają z kolei cięcia w zatrudnieniu.

Aby zdobyć pracę, trzeba umieć się sprzedać

– radził częstochowianom Ernest Wencel, ekspert rynku zatrudnienia.

Radio Jura: Jak w dzisiejszych czasach skutecznie pracy? Musimy być bardzo nowocześni, bardzo wirtualni?

Ernest Wencel: Musimy mieć bardzo dobre CV. Musimy zrozumieć, czego nasz pracodawca potrzebuje. Powinniśmy sobie popatrzeć na to, wejść w buty pracodawcy i zadać sobie pytanie: gdybym ja był osobą, która będzie mnie rekrutowała, to czego ja bym na tym stanowisku poszukiwał. Możemy też zrobić sobie listę najważniejszych kompetencji, które z naszej subiektywnej perspektywy wydają się najcenniejsze. Możemy zweryfikować, czy o tym samym mówią pracodawcy. Wystarczy przejrzeć kilkanaście ogłoszeń pracodawców i zobaczyć, czy na to stanowisko, na które ja szukam pracy, te kompetencje się powtarzają.

O skuteczne poszukiwanie pracy, fachowca pytał Mariusz Osyra. Sprawdźmy przed aplikowaniem jakie umiejętności u kandydatów są poszukiwane przez rekruterów. Musimy mieć dobre CV, ale też zainteresować swoją osobą przedstawiciela firmy podczas spotkania:

Ernest Wencel: Znaleźć wspólne elementy i tymi elementami, tymi kluczowymi kompetencjami warto nasycić nasze CV, żeby pracodawca czytając tę kartkę papieru mógł zobaczyć słowa, mógł zobaczyć hasła kluczowe, za pomocą których on sam poszukuje kandydatów. Drugi ważny krok to, żeby dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej, żeby umieć się we właściwy sposób zaprezentować. Dobre ćwiczenie, żeby przeprowadzić z kimś naszym bliskim – z kolegą, przyjacielem, z żoną, z partnerem.

Aby skutecznie szukać pracy warto robić coś więcej niż tylko odpowiadać na ogłoszenia w prasie czy w internecie, radzi specjalista od rekrutacji:

Ernest Wencel: Nawet jeżeli ja jestem przygotowany do rozmów rekrutacyjnych, ale nie spotykam się z osobami, które poszukują takich osób jak ja, to w dalszym ciągu mi to nic nie daje. Powinniśmy się nauczyć docierać do pracodawców nie tylko za pomocą odpowiadania na ogłoszenia, ale powinniśmy być również proaktywni w poszukiwaniu, czyli powinniśmy sami przejmować inicjatywę, jeżeli chodzi o kontakt z rekruterami, z headhunterami bądź też zrobić listę pracodawców w mojej okolicy i z osobami z działów personalnych się skontaktować.

Radami dla szukających pracy dzielił się w studiu Radia Jura specjalista – Ernest Wencel, doradca kariery i ekspert rynku pracy.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2023