Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jak skutecznie i trwale zamalować nacieki na ścianach i suficie [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Malowanie plam wody jest kuszące od momentu, gdy się pojawią. Plamy z wody są brzydkie i psują estetykę czystego sufitu lub ściany. Zanim jednak zaczniesz myśleć o pokryciu ich nową warstwą farby, musisz zadać sobie pytanie, skąd się wzięły.

mat. nadesłany

Najczęstszą przyczyną jest wyciek wody, szczególnie w przypadku sufitów. Powolny wyciek z rur lub nieszczelny kaloryfer mogą być źródłem plam i powodować, że przybierają one brązowy kolor, który zazwyczaj jest spowodowany rdzą gdzieś w instalacji wodnej. Może to być również jednorazowy wyciek wody lub wilgoć, która pozostawia nieatrakcyjny i niepożądany ślad. Przed pomalowaniem ściany lub sufitu powinieneś upewnić się, że nie ma żadnych przecieków ani wycieków. Jeśli tak jest, wszelkie przyszłe prace będą zagrożone, zanim jeszcze się rozpoczną.

Czy plamy z wody na ścianie lub suficie można po zamalować

Niezależnie od przyczyny powstawania plam z wody, należy ją zidentyfikować i rozwiązać, zanim zaczniesz myśleć o malowaniu. (Pamiętaj, że jeśli malujesz plamy z pleśni, musisz najpierw usunąć ten problem i zastosować nieco inny proces) ogloszenia24m.pl Jeśli był to jednorazowy wyciek wody, musisz po prostu pozwolić jej wyschnąć. Jeśli jednak mamy do czynienia z przeciekającą rurą lub podnoszącą się wilgocią, musisz naprawić ten problem, zanim podejmiesz jakiekolwiek inne działania.
Po usunięciu pierwotnej przyczyny pozostaw ścianę lub sufit do całkowitego wyschnięcia. Nie rozpoczynaj malowania sufitu, gdy jest on jeszcze wilgotny, ponieważ w przeciwnym razie ryzykujesz dalsze uszkodzenie istniejącej powłoki malarskiej i ewentualnie samego sufitu. Samo nałożenie nowej warstwy emulsji też nie rozwiąże problemu. Emulsja jest farbą na bazie wody, więc nie tworzy bariery, która powstrzymałaby plamy z wody przed ponownym pojawieniem się. Plama zlewa się z nową farbą, co oznacza, że po prostu pozostanie na suficie lub ścianie. Nieważne, ile warstw nałożysz, nie ukryjesz plamy z wody.

Jak pozbyć się plam z wody?

Jeśli plama z wody spowodowała jakieś uszkodzenia, np. pęknięcia lub łuszczący się tynk, upewnij się, że najpierw naprawisz to miejsce. Pomoże to uzyskać doskonałe wykończenie i poprawi przyczepność farby. Do pokrycia plamy potrzebny będzie specjalistyczny środek do usuwania plam lub farba na bazie oleju. Stworzy to wodoodporną barierę, przez którą plama z wody nie będzie mogła się przebić. Jeśli masz już w domu podkład lub nabłyszczacz na bazie oleju, możesz zaoszczędzić pieniądze, używając ich. Użyj samego podkładu lub zmieszaj go z nabłyszczaczem, aby stworzyć skuteczną domową blokadę plam. Upewnij się, że plama jest sucha, a następnie pomaluj ją pędzlem lub wałkiem i pozostaw do wyschnięcia. Wykończ krawędzie, aby farba połączyła się z otoczeniem. Jedna warstwa powinna wystarczyć. Po wyschnięciu możesz nałożyć emulsję, aby ukryć plamę. Może się jednak okazać, że nowa farba i stara nie do końca do siebie pasują. To dobry moment, by pokryć cały sufit lub ścianę kilkoma nowymi warstwami.

Czy można pozbyć się śladów wody na tapecie?

Jeśli malowanie plam z wody nie wchodzi w grę, możesz spróbować usunąć jak najwięcej plam, stosując specjalny roztwór. Zmieszaj jedną część wybielacza i trzy części ciepłej wody i dodaj do butelki z rozpylaczem. Rozpyl roztwór na plamę, pozostaw na kilka minut i wytrzyj czystą, wilgotną gąbką. Ten sposób jest najbardziej skuteczny na białych lub jasnych ścianach i sufitach, a także jest doskonałym pomysłem, gdy plamy z wody zaczynają pojawiać się punktowo na okładzinach lub malowanych tapetach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 marca 2023