Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jak radzimy sobie z pandemią? Psychologowie będą to badać

Facebook Twitter

Jak mają się nasze emocje w czasie pandemii koronawirusa? Jak radzimy sobie z izolacją i lękiem przed zakażeniem? Pytają o to psycholodzy z Polski, Hiszpanii, Belgii, Francji i Holandii.

Proszę o pomoc i wypełnienie ankiety, w której pytają o nasze samopoczucie:

Część ludzi jest całkowicie w izolacji, część ludzi wychodzi, niektórzy do pracy. Bardzo duża grupa jest w tej chwili w czterech ścianach domu- różnie to bywa. Wiemy, że są problemy z różnymi sprawami, z zaopatrzeniem, z rodziną, której może być bardzo dużo na małej przestrzeni. Plus obowiązki świadczenia pracy online, które też wchodzą w grę u większości tych ludzi siedzących w domu. Często kolidują, bądź harmonizują z życiem. Ciekawi nas to, jak wygląda ta sytuacja w różnych krajach. Po raz pierwszy będziemy mieć duże próby, żeby wiarygodnie na to pytanie odpowiedzieć.

– mówi prof. dr hab. Barbara Kożusznik z Uniwersytetu Śląskiego, koordynator międzynarodowego projektu. Efektem pandemii może być: lęk, depresja, zespół stresu pourazowego. Bo dziś stres towarzyszy każdemu z nas: czy to z lęku przed zakażeniem, czy z powodu pracy zdalnej. To badają naukowcy, ale nie tylko:

Dlaczego niektórzy z nas przestrzegają tych zasad. Dzisiaj byłam w aptece i rzeczywiście widzę, połowa ludzi chodzi w maseczkach, połowa nie chodzi. Ponieważ, każda jednostka przyjmuje swoją własną koncepcję – czy maseczka pomaga, czy nie pomaga. To jak my postrzegamy świat, potem przenosi się na nasze zachowania, na to czy utrzymujemy dystans społeczny, czy też nie. Jeden Pan dzisiaj w kolejce zauważyłam, że nie mógł się zdecydować, by zachować te 2 metry, co chwilę podchodził, jak by chciał pokazać, że nie jest przeciwko nam, tylko musi przestrzegać przepisów.

Psycholodzy zastanawiają się także jak będzie wyglądał nasz powrót do codzienności po ustaniu epidemii:

Wyobrażam sobie, tak żartując, że przyjdziemy do pracy i będziemy uruchamiać skype’a na przykład z 2 pokojów, bo się nie będziemy mogli spotkać. Tak się nad tym zastanawiałam, kiedy wrócimy do takiej normalnej pracy, jak to będzie. Ten pierwszy raz, gdy grupa się spotka. Na przykład moja grupa, w moim projekcie. Spotkamy się twarzą w twarz, i czy będziemy się bać siebie? Czy podamy sobie ręce bez obawy, bez drżenia? Jeśli go nie mamy, to czy się do tego przyznamy? Jeśli się przyznamy, to myślę, że byłby to dobry krok. To by oznaczało, że nabraliśmy do ludzi zaufania, bo obserwowaliśmy się w różnych, także trudnych sytuacjach. Najgorzej jak byśmy zamietli to pod dywan i udawali, że nic się nie stało.

Zanim jednak dojdzie do spotkania w większej grupie, teraz trzeba skoncentrować się na tym, żeby poradzić sobie w obecnej sytuacji. Warto to sobie powtarzać: dam radę, przetrwam. Badania w kilku europejskich krajach będą trwać przez najbliższe 2-3 miesiące. By pomóc naukowcom wystarczy wypełnić anonimową ankietę:

Gdyby Państwo zechcieli otworzyć kwestionariusz, po kliknięciu w link otwiera się dosyć długa ankieta, którą możemy sami przed 25 minut wypełnić. Potem będziemy już sami kontaktować się z Państwem co tydzień, już z znacznie krótszą ankietą, która będzie śledziła nasze losy przez jakiś czas. Możemy porównać co się w danym dniu działo, z tymi zachowaniami ludzi, którzy w danym dniu odpowiadali na pytania ankiety. Hiszpanie już zebrali ponad 1000 pełnych kwestionariuszy. W innych państwach to już dochodzi do setek wypełnionych kwestionariuszy. Bardzo bym chciała, żeby Polska też mogła dołączyć do tych porównań, a one będą zależały od ilości zebranych kwestionariuszy.

W badaniach mogą wziąć udział osoby pełnoletnie. Osoby zainteresowane udziałem w anonimowym badaniu proszone są o wypełnienie kwestionariusza ankiety udostępnionego na stronie: www.surveymonkey.com.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024