Jak radzić sobie z powrotem do pracy po dłuższym urlopie? Radzi fachowiec psychoterapeuta
Za nami półmetek wakacji. Niektórzy czas wypoczynku mają już za sobą i dopada ich pourlopowy blues, czyli stres i niepokój przed powrotem do pracy i codziennych obowiązków. Szczególnie objawia się on kilka dni przed końcem wypoczynku. Jak sobie z nim radzić?
Jak radzić sobie z powrotem do pracy?
Radzi na naszej antenie specjalista:
Robert Kowalczuk: Myślę, że warto zadbać o siebie, jednak jeszcze się zrelaksować, jeszcze spędzić jakoś czas tak, żebyśmy mogli wypocząć, a jak wrócimy do pracy, to nie wpadamy w wir pracy, bo to, co żeśmy wypracowali jako odstresowanie i odreagowanie wróci za chwilkę, czyli tempo pracy musi być powolne. Warto zrobić sobie taki plan, zastanowić się, z czym mogę się spotkać, czego może być dużo, jak sobie to rozplanować na kilka dni, żeby w tym jednym dniu nie próbować zrobić wszystkiego na raz.
Jak mówi psychoterapeuta Robert Kowalczuk, powrót do pracy po dłuższym urlopie może się okazać bardzo stresujący, warto więc walczyć z natłokiem obowiązków czy nieodebranych w czasie urlopu wiadomości:
Robert Kowalczuk: Warto przeselekcjonować sobie, zobaczyć te maile, które są ważne do odpowiedzenia i odpisania, a te, które są jakby mniej ważne po prostu odłożyć na następne dni, żeby też nie dawać sobie takiego ciśnienia. Najgorsze jest, to kiedy wracamy do pracy i zaczynamy napędzać się samemu, bo w większości sytuacji jest tak, że to my sami sobie wkręcamy taki jakby wir pracy, my sami się tutaj nakręcamy, że musimy podgonić to wszystko, co się dzieje. To nie jest wynik tego, że praca nas do tego zmusza, tylko my sami po prostu do tego wracamy.
Po urlopie przestawienie się z trybu wakacyjnego w tryb działania może okazać się stresujące. Mamy więc kilka porad, jak zniwelować ten niepokój i przetrwać pierwsze dni w pracy po wakacyjnej nieobecności. Przede wszystkim dawkujemy sobie porcje obowiązków:
Robert Kowalczuk: Warto wprowadzać takie chwilowe 15, 20-minutowe przerwy na to, żeby się wyłączyć od tego, co robimy, żeby powolutku wracać do pracy. Cała sztuka polega na tym, że musimy to rozkładać, w szkole nie ma takiej możliwości, bo jednak ten tryb szkolny jest szybki, ale w pracy możemy sobie to rozłożyć, żeby ten powrót do rzeczywistości, do naszej pracy był taki spokojniejszy i łagodniejszy.
Zalecał specjalista psychoterapeuta Robert Kowalczuk.
Czytaj także: