Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jak dbasz o bezpieczeństwo bliskich nad wodą? [ZABAWA]

Facebook Twitter

Mamy wakacje, czas beztroskiej zabawy nad wodą. Radio JURA razem z częstochowską policją przygotowało dla was rady, jak bezpiecznie spędzić wakacje na basenach, nad rzekami czy jeziorami. Ale mamy też zabawę, w której do zdobycia POLICYJNE DRONY!

Mamy odpowiedzi policji na pytania na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży latem. Przygotował je asp. Daniel Zych, z wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Co oznaczają kolory flag, które wywieszają ratownicy tuż obok swojego stanowiska?

Odpowiedź: Wywieszona flaga biała oznacza, że plaża jest w danym momencie chroniona przez ratowników i kąpiel jest dozwolona. Flaga czerwona informuje o zakazie wchodzenia do wody – może być ona wywieszona z różnych względów np. gdy temperatura wody jest zbyt niska, gdy wieje bardzo silny wiatr, gdy są zbyt duże fale lub występują bardzo silne prądy wsteczne, wywiesza się ją również wtedy, gdy trwa akcja ratunkowa. Aby bezpiecznie spędzić czas nad wodą, musimy stosować się do poleceń ratowników.

Jak bezpiecznie przygotować się do kąpieli w bardzo upalne dni?

Odpowiedź: Zbyt szybka kąpiel w bardzo zimnej wodzie po rozgrzaniu ciała na słońcu może skutkować wystąpieniem szoku termicznego. Zawsze należy przygotować organizm do zmiany temperatury. Najpierw schładzamy nogi, ręce, tułów i dopiero na końcu głowę. Wtedy możemy bezpiecznie zażywać kąpieli.

Do czego powinny służyć dmuchane materace, poduszki czy dmuchane kółka?

Odpowiedź: Większość tych akcesoriów służy nam do zabawy. Musimy pamiętać, aby korzystając z tego typu rzeczy, nie odpływać zbyt daleko od brzegu. Gdy z tzw. „dmuchańców” korzysta dziecko należy pamiętać, aby odbywało się to w wodzie na głębokości, której dziecko wyczuwa dno pod nogami oraz koniecznie pod nadzorem osoby dorosłej.

Co oznacza skrót WOPR?

Odpowiedź: Skrót WOPR oznacza Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Jest to specjalistyczne stowarzyszenie o zasięgu ogólnokrajowym zajmujące się wykonywaniem zadań związanych z ratownictwem wodnym. Nad wodą to właśnie poleceniem ratownika trzeba przestrzegać, aby jak najbezpieczniej spędzić ten czas. Należy jednak pamiętać, że nic i nikt nie zastąpi naszego zdrowego rozsądku.

O czym należy pamiętać wybierając się na łódki i kajaki lub rowery wodne?

Odpowiedź: Jeżeli korzystamy z atrakcji wodnych takich jak kajak, łódka czy rower wodny, należy bezwzględnie pamiętać o kapokach. Jest to kamizelka wypełniona materiałem lżejszym od wody, która w razie potrzeby ma za zadanie utrzymać nas na powierzchni wody. Musimy również pamiętać, aby ich rozmiar był odpowiednio dopasowany do naszego wzrostu i budowy ciała.

O czym należy pamiętać przebywając na plaży w pełnym słońcu?

Odpowiedź: Gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura może nam grozić udar słoneczny lub możemy na nabawić się oparzeń słonecznych. Warto pamiętać, aby posmarować się kremem z filtrem UV, nosić nakrycie głowy oraz pić dużo wody. Taka profilaktyka słoneczna sprawi, że w pełni będziemy mogli cieszyć się zabawą w upalne dni.

Zabawa w Radiu JURA

W Radiu JURA mamy dla was zabawę, w której do wygrania dwa drony, przekazane nam przez częstochowską policję. Napisz nam jak dbasz o bezpieczeństwo najbliższych nad wodą i wygraj. Wypełnij formularz i wyślij. Rozwiązanie zabawy w piątek 9 lipca, w programie popołudniowym w Radiu JURA.

Zabawa zakończona, dziękujmy za wszystkie maile i zgłoszenia!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj