Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jak dbać o środowisko? O OZE w specjalnych warsztatach dla uczniów

Facebook Twitter

Częstochowska młodzież wie coraz więcej na temat odnawialnych źródeł energii, a swoją wiedzą mogą dzielić się z dorosłymi. Także dzięki uczestnictwie w warsztatach, przeznaczonych dla uczniów szkół średnich. Takie zajęcia przygotowała Politechnika Częstochowska.

fot. czestochowa.pl

Młodzież wybrała się na wykłady, zajęcia praktyczne, miała do wyboru liczne konkursy i o wiele, wiele więcej:

Artur Błaszczuk: Zaprosiliśmy firmy, liderów z branży OZE, które chwalą się swoim własnym doświadczeniem inżynierskim, czyli jest to połączenie takiej synergii, tej wiedzy akademickiej, z tą wiedzą czysto praktyczną, inżynierską. Są omawiane instalacje z pompami ciepła, instalacje fotowoltaiczne, zarówno te instalacje przydomowe, jak i też duże farmy fotowoltaiczne oraz mamy też prezentacje firm, które pokazują w jaki sposób właściwie zagospodarować tą zużytą energię, którą wyrzucamy do otoczenia, a możemy ją w jakiś sposób zawrócić poprzez systemy wentylacji z odzyskiem ciepła, systemy klimatyzacji.

Przy okazji prezentacji i możliwości jakie dają odnawialne źródła energii, zawsze z tyłu głowy mamy niezbędny efekt ekologiczny. O warsztatach mówił nam prof. Politechniki, inż. Artur Błaszczuk. Warsztaty podkreślają, że odnawialne źródła to przyszłość zarówno dla przemysłu, jak i dla gospodarstw domowych. Systemy fotowoltaiczne, pompy ciepła, magazyny energii i inne podobne rozwiązania muszą stać się jeszcze bardziej powszechne.

Izabela Majchrzak-Kucęba: Trudno nam myśleć o przyszłości, jeżeli nie powiążemy wytwarzania energii elektrycznej i ciepła ze środowiskiem. Odnawialne źródła energii to z jednej strony właśnie energia, a z drugiej strony czyste środowisko. Jeżeli odnawialne źródła energii połączone będą z magazynami ciepła, czyli będziemy mogli magazynować tą energię, ponieważ nie zawsze słońce świeci kiedy chcemy i nie zawsze wiatr wieje kiedy chcemy. Jak wytwarzamy tę energię musimy ją magazynować. Jeżeli bardzo rozwiniemy temat magazynowania energii to będzie to przyszłość, bo będziemy mogli wytwarzać energię elektryczną, ciepło zachowując czyste środowisko. To jest chyba przyszłość bardzo istotna dla nas wszystkich.

– dodaje Izabela Majchrzak-Kucęba, dziekan Wydziału Infrastruktury i Środowiska na Politechnice. Jak jeszcze zadbać o środowisko?

Izabela Majchrzak-Kucęba: Głównie to właśnie oszczędzać energię. To mniejsza emisja dwutlenku węgla, o której cały czas mówimy. I to jest ten pierwszy kierunek, w którym powinniśmy iść. Oszczędzać energię w domach, ponieważ w ten sposób przyczyniamy się nie tylko do tego, że mniej zużywamy ale też oszczędzamy środowisko, zmniejszamy emisję dwutlenku węgla – to tak istotna kwestię w tych czasach. Instalowanie odnawialnych źródeł energii, paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła – jak widzimy – ten temat rozwija się to bardzo, bardzo szybko.

Odnawialne źródła energii to szansa dla środowiska ale i naszego zdrowia, podkreślają znawcy tematu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj