Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Iwona Chołuj o prezydenckiej nagrodzie, pracy w pandemii i teatralnych wyzwaniach

Facebook Twitter

Po raz drugi w Częstochowie prezydenckimi nagrodami teatralnymi doceniono aktorów lokalnej sceny. Iwona Chołuj, Michał Kula i Katarzyna Linke to tegoroczni laureaci.

Gdy emocje już opadły poprosiliśmy najlepszą teatralną aktorkę roku – Iwonę Chołuj o kilka słów na temat scenicznej pracy w dobie pandemii i jej wyróżnionej roli:

Każda nagroda jest miła. Jeśli chodzi o statuetki typowo nagrodowe, to chyba to jest moja pierwsza, choć przepięknych statuetek mam bardzo dużo w domu z różnych powodów, z mojego udzielania się prospołecznego.

Radio JURA: Jak Pani odbiera jako wyzwanie aktorskie na swoim koncie „Fałsz” i tę rolę, którą doceniono?

My ciągle podkreślamy, że każda rola w reżyserii  André Hübner-Ochodlo jest bardzo wymagająca. Jeśli teraz Państwo pójdziecie, to jest „Strefa zero”, również wyreżyserowana przez André. Michał Kula też dostał główną rolę – męską, też w spektaklu André.

Iwonę Chołuj nagrodzono w kategorii „Rola żeńska w premierowym spektaklu Teatru Mickiewicza”, ale jak przyznaje – należy się ona całej ekipie sztuki „Fałsz”:

Wszystkie role, które André nam proponuje wymagają grania na emocjach, na byciu prawdziwym aż do bólu. Te role dużo kosztują nas, jako aktorów. Mogę powiedzieć za siebie, uwielbiam grać w spektaklach André.

Radio JURA: „Fałsz” też przyniósł Pani jakąś radość?

Tak, oczywiście. To wszystko jest powiązane. Dostałam tę statuetkę, naprawdę byłam zaskoczona. Wszyscy trzymali w tajemnicy. To jest spektakl całej naszej trójki. Jesteśmy tam jednym organizmem. Teresa Dzielska, Maciej Półtorak i ja tworzymy po prostu trio, które ciężko rozdzielić.

Ideą teatralnych nagród prezydent miasta jest honorowanie wybitnych osiągnięć w dziedzinie sztuki scenicznej. Przypomnijmy, za rolę męską triumfował Michał Kula, w tym samym spektaklu.

Tym bardziej byłam zaskoczona, że to ja dostałam tę nagrodę. Jest mi ogromnie miło, ale gramy na siebie, do jednej bramki strzelamy gole. Jeśli André kogokolwiek z nas zaprosi do spektaklu, to jest skok na bungee i właściwie nie wiesz, czego masz się spodziewać, ale masz się spodziewać wszystkiego, co możecie Państwo zobaczyć np. w „Strefie Zero”. Tam naprawdę Teresa Dzielska i Adam Machalica skaczą na podwójnym bungee.

O nagrodach teatralnych za najlepsze role sceniczne za miniony rok mówiła nam aktorka Iwona Chołuj z Teatru Adama Mickiewicza. Rozmawiał Mariusz Osyra.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 czerwca 2023