Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

IV Turniej Rycerski o szablę Kaspra Karlińskiego

Facebook Twitter

Turniej stał się impreza cykliczną, wpisaną na stałe w tradycje olsztyńskiego zamku. Z roku na rok zwiększa się liczba bractw rycerskich prezentujących swoje umiejętności. IV edycja imprezy odbędzie się w najbliższą niedzielę, 7 sierpnia. W Radiu Jura rozdajemy Wam "podwójne" zaproszenia na olsztyńską rekonstrukcję.

Certyfikat Częstochowskiej Organizacji Turystycznej

Turniej Rycerski „O szablę Kaspra Karlińskiego” został nagrodzony certyfikatem Częstochowskiej Organizacji Turystycznej która tak uzasadniła przyznanie wyróżnienia:

„Turniej rycerski o szablę Kaspra Karlińskiego – certyfikat dla Ermat Group oraz Spółki do Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej Wsi Olsztyn. Rycerska impreza na błoniach olsztyńskiego zamku, odbyła się trzy razy. Z imprezy czysto rozrywkowej, turniej zmienił się w wydarzenie kulturalne o wysokiej randze. Do Olsztyna zjeżdżają bractwa rycerskie z Polski, Czech i Słowacji. Turniej rycerski i imprezy towarzyszące prowadzone są według historycznego rytuału, z rycerzami konnymi i pieszymi, występującymi w zbrojach, wzorowanych na oryginalnych. Tysiące widzów ma okazję podziwiać sprawność rycerską w turniejach łuczniczych, konnych, zapasach oraz szabli bojowej.”

Kacper Karliński – zapomniany bohater

Rok 1587 po śmierci Stefana Batorego, królem wybrany zostaje Zygmunt III Waza jego kontrkandydatem do tronu polskiego był austriacki arcyksiążę Maksymilian Habsburg. Habsburg wkroczył do Polski kierując się na Kraków. Po nieudanej próbie zdobycia Krakowa, Maksymilian rusza na północ i w połowie grudnia 1587 r. staje pod murami zamku w Olsztynie.

Obroną zamku, którego załoga liczyła 80 żołnierzy dowodzi starosta olsztyński Kacper Karliński herbu Ostoja. Wojsko austriackie przepuszcza szturm i zostaje odparte, podobnie kończą się kolejne ataki. Zrezygnowany Maksymilian zamierza zwinąć oblężenie gdy na iście diabelski pomysł wpada jego poplecznik Stanisław Stadnicki „Diabłem łańcuckim” zwany. Stadnicki uderza na dwór Karlińskiego w Karlinie (dzisiaj przedmieścia Zawiercia, woj. śląskie) pali go, rabuje i porywa jego 6 letniego syna z piastunką. Dziecko zostaje użyte jako żywa tarcza podczas kolejnego szturmu wojsk austriackich, obrońcy zamku na ten widok zamierają, Kacper Karliński krzyczy: „Wpierw byłem Polakiem niż ojcem” i odpala działo, dziecko ginie na miejscu. Wszystkie działa zamkowe zarzucają atakujących ogniem, ostatni szturm zostaje odparty a oblężenie zwinięte.

Pogrążony w rozpaczy Karliński odmawia przyjęcia godności i zaszczytów, po 3 latach umiera, a o jego bohaterstwie piszą m.in. Fredro, Syrokomla, Władysław Bełza, Damrat i inni.

Turniej o szablę Kacpra Karlińskiego

I właśnie na kanwie tej historii odbył się Turniej o szablę Kacpra Karlińskiego, który stał się imprezą cykliczną przypominającą o zapomnianym bohaterze.

Historia Turnieju – impreza cykliczna

W piękną sierpniową niedzielę 10 sierpnia 2008 roku odbył się I Turniej Rycerski o szablę Kaspra Karlińskiego. A wszytko to w malowniczym otoczeniu skał wapie-nnych na terenie ruin zamku królewskiego w Olsztynie k. Częstochowy, którego historia sięga XI wieku.

W turniejowych zmaganiach wzięło udział ponad 120 rycerzy i 20 armat. Tysiące widzów podziwiało sprawność rycerską w turniejach łuczniczym, konnym, zapasów oraz szabli bojowej. W rycerskim obozowisku można było obejrzeć „od kuchni” jak wyglądało życie obozowe VII-wiecznego rycerstwa. I wreszcie w finale imprezy inscenizacja szturmu zamku olsztyńskiego, jego bohaterska obrona oraz porwanie syna Kacpra Karlińskiego oraz jego heroiczna postawa. A to wszystko w huku armat, dymie muszkietów i szczęku szabel. Po zwycięskim odparciu szturmu tak napastnicy jak i obrońcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

W kolejnych latach przy stale rosnącej liczbie rycerzy oraz widzów odbyły się II Turniej Rycerski o szablę Kaspra Karlińskiego – 09.08.2009 r. oraz III Turniej Rycerski o szablę Kaspra Karlińskiego 08.08.20101r.

Turniej stał się impreza cykliczną wpisaną na stałe w tradycje olsztyńskiego zamku. Z roku na rok zwiększa się liczba bractw rycerskich prezentujących swoje umiejętności.

Turniej jest organizowany jako impreza masowa zgodnie z ustawą o imprezach masowych i ma charakter rekonstrukcji historycznej łączącej elementy zabawy i edukacji z tego powodu jest on impreza typowo rodziną.

Nie bez znaczenia dla charakteru imprezy i frekwencji jest fakt, że turniej odbywa się zawsze w dniu parafialnego odpustu w Olsztynie, na który od lat dojeżdżają goście z całego regionu.

Organizatorzy:

  • Ermat Group
  • Wspólnota Gruntowa Olsztyn

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024