Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Instytucje przygotowują Regionalny Plan Adaptacyjny dla Śląska

Trwa przygotowywanie Regionalnego Planu Adaptacyjnego do zmian klimatu dla województwa śląskiego. Założenia przedstawiono przy udziale specjalistów w Częstochowie. To szczególnie ważne dla lokalnego rolnictwa i mieszkańców subregionu północnego.

fot. czestochowa.pl

Szacowany czas czytania: 02:53

Plan powstaje aby pomóc władzom przygotować się do różnych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych, jakich coraz częściej doświadczamy:

Agnieszka Kuśmierz: No niestety klimat się zmienia. Nie tylko mamy długotrwałe ocieplenie, ale też przede wszystkim mamy bardzo dużo ekstremalnych zjawisk pogodowych, które nas dopadają. Np subregion północny województwa śląskiego to jest region, w którym pojawiła się pierwsza trąba powietrzna w Polsce. Silne wiatry, ulewne deszcze, susza, ekstremalne temperatury w lecie, ale też przymrozki wiosenne i też czasami ekstremalne temperatury zimą. To są wszystkie te zmiany klimatu, do których musimy się zaadaptować.

– jak mówi Agnieszka Kuśmierz z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, zmiany klimatu mają stały wpływ na gospodarkę, rolnictwo, czy życie mieszkańców. Nowy plan ma nam pomóc w adaptacji do nowych realiów środowiskowych:

Agnieszka Kuśmierz: Działania mogą być bardzo różne, począwszy od edukacji, podnoszenia świadomości. Jeżeli będziemy świadomi tego, że my wpływamy na klimat, będziemy wiedzieli jak mamy reagować. Działania organizacyjne na poziomie planowania przestrzennego, na poziomie rozwiązań – chociaż – gminnej współpracy. Śląsk jest tutaj bardzo ciekawym przykładem, bo tutaj bardzo dobrze funkcjonują związki międzygminne. To też (…) organizacja i działania służb, które reagują w sytuacjach zagrożeń klimatycznych.

– dodaje Agnieszka Kuśmierz, która kieruje procesem opracowania Planu Adaptacyjnego dla województwa śląskiego. Jesteśmy bardziej w naszym powiecie zagrożeni suszą przyrodniczą, niż może nam się wydawać, podają eksperci:

Sylwia Łaba: Powiat częstochowski jest powiatem, w którym występuje druga klasa zagrożenia suszą rolniczą, więc jest to takie zagrożenie związane z postępującymi zmianami klimatu i ich efektami. W powiecie kłobuckim mamy trzecią klasę zagrożenia suszą rolniczą, czyli tą najwyższą klasę. I tam rzeczywiście ta susza rolnicza występuje i to jest ogromny problem. Oczywiście, że tutaj można zastosować systemy nawadniające, retencję, ale to wszystko też wymaga nakładów inwestycyjnych i jakiegoś planu działania.

– zauważa Sylwia Łaba, ekspertka z Instytutu Ochrony Środowiska. Województwo Śląskie właśnie opracowuje dokument. Podobny plan dla miasta funkcjonuje już od ponad 5 lat w samej Częstochowie:

Krzysztof Matyjaszczyk: Miejski Plan Adaptacyjny do zmian klimatu w Częstochowie mamy już opracowane od 2019 roku. Ostatnio go odrobinę zmienialiśmy, uzupełniając jeszcze o elementy związane z centrum miasta i z Placem Biegańskiego, a także z Doliną Warty, gdzie będziemy chcieli również dokonywać inwestycji zgodnych z tym miejskim planem adaptacji do zmian klimatu. Chcielibyśmy również, żeby te nasze zapisy i doświadczenia, które z tego planu wynikają, były również uwzględnione w regionalnym planie, a więc tym wojewódzkim, który będzie teraz opracowywany. I liczymy, że tak też właśnie będzie.

– mówił Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Dodajmy, że plan jest nam na północy województwa bardzo potrzebny, według ostatnich danych – użytki rolne w subregionie obejmowały ponad 24,5 tys. hektarów.

Czytaj także:

REKLAMA