Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Industriada 2024 : Liczne atrakcje w Parku Staszica. Tradycyjnie do obchodów przyłącza się Muzeum Częstochowskie

Facebook Twitter

W tym roku na Dzień Dziecka również Śląskie Święto Zabytków Techniki, czyli Industriada 2024. Tradycyjnie do obchodów przyłącza się Muzeum Częstochowskie.

fot.czestochowa.pl

Industriada 2024

Będzie można m.in. przekonać się, jak wyglądała niegdyś praca górników. Zabytkową kopalnię można zwiedzić w Parku Staszica:

Małgorzata Szczęsna: Zaprosiliśmy górników emerytowany, którzy w mundurach galowych oprowadzą zwiedzających, przedstawią ciekawe historie, niekiedy tragiczne, niekiedy anegdoty jakieś związane z pracą, ale jest to informacja z pierwszej ręki na temat, jak właściwie pracowali górnicy w kopalniach rud żelaza, co było bardzo trudną pracą, jeśli chodzi o kopalnictwo.

Jak mówi Małgorzata Szczęsna, kierownik Działu Historii Muzeum Częstochowskiego, na 1 czerwca szykowany jest piknik muzealny, ale i dodatkowe atrakcje dla całych rodzin:

Małgorzata Szczęsna: Będziemy mogli podziwiać wyremontowaną lokomotywę, która cieszy się bardzo dużą popularnością i stoi przed Muzeum Górnictwa Rud Żelaza i przy tej lokomotywie można będzie sobie wykonać fotografię natychmiastową, czyli wykonanie zdjęcia, po dwóch minutach mamy już efekt i można będzie taką pamiątkę ze sobą zabrać. Oczywiście, jako że jest 15 lat, przygotowujemy też takie party w parku, więc będą dekoracje, można zabrać sobie kocyk, będzie też piniata, balony, także właściwie można powiedzieć taki piknik party przy muzyce, można będzie odpocząć.

W ramach 15. edycji Industriady w godzinach od 12.00 do 18.00 czekać będzie zabytkowa lokomotywa, warsztaty, spotkania i oprowadzanie po wystawach:

Małgorzata Szczęsna: Będzie zaproszony Kowal i Kowalka, czyli Kuźnia skarbów i można będzie zobaczyć, jak wygląda praca kowala i oczywiście zrobić sobie drobny taki przedmiot, który można będzie zabrać do domu. Oczywiście Korytarz tajemnic, to będzie gra z nagrodami. Po prostu uczestnicy dzieci dostaną karty i zagadki będą umieszczone właśnie w naszych tajemniczych kopalnianych korytarzach i osoby, które najszybciej odpowiedzą na wszystkie pytania, prawidłowo, będą losowane nagrody, oczywiście bardzo atrakcyjne.

 

Polecała Małgorzata Szczęsna z Muzeum Częstochowskiego.

Industriada program

  • Zwiedzanie Muzeum Górnictwa Rud Żelaza / godz. 12.00 – 13.00 / 13.30 – 14.30 / 15.00 – 16.00 zwiedzanie z emerytowanymi górnikami / 16.00 – 17.30 zwiedzanie indywidualne

Świąteczne zwiedzanie Muzeum Górnictwa Rud Żelaza z emerytowanymi górnikami ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG) Oddział w Częstochowie. W trakcie wizyty w podziemnych korytarzach górnicy zaskoczą zwiedzających prawdziwymi historiami, tajemnicami, anegdotami z pracy w rudnej kopalni.

  • Warsztaty InduBIŻU / godz. 12.00 – 13.00

Własnoręczne tworzenie biżuterii: zawieszek, broszek, naszyjników, bransoletek z wykorzystaniem rudy żelaza i metalowych elementów.

Na warsztaty obowiązują zapisy pod nr. tel. 504757502. Liczba miejsc ograniczona!

  • Gra edukacyjna KORYTARZE TAJEMNIC / godz. 12.00 – 17.30

Muzealna gra z nagrodami dla dzieci. Uczestnicy podczas zwiedzania Muzeum Górnictwa Rud Żelaza sprawdzą swoją spostrzegawczość oraz umiejętności detektywistyczne w poszukiwaniu odpowiedzi na przygotowane pytania. Czy uda się im rozwiązać wszystkie zagadki?

  • Warsztaty KUŹNIA SKARBÓW / godz. 12.00 – 18.00

Uczestnicy zobaczą pokaz pracy kowalki i kowala oraz wezmą udział w warsztatach, podczas których pod ich opieką własnoręcznie wykują drobne przedmioty.

  • Zabawa InduPARTY / godz. 13.00 – 18.00

InduPARTY to wspaniała zabawa dla wszystkich w pięknym otoczeniu parkowym wokół Muzeum Górnictwa rud Żelaza. Będą proporczyki, girlandy, piniaty, balony… i dobre humory!

  • Warsztaty plastyczne INDUSTRIALNY TORT / godz. 12.00 – 18.00

W trakcie warsztatów plastycznych powstanie industrialny tort w formie rzeźby ozdobionej przy pomocy różnorodnych technik plastycznych. Każdy z uczestników będzie mógł wykonać swój industrialny kawałek tortu oraz odbitki z motywem Industriady na balonach.

Warsztaty uświetni odpalenie świeczek urodzinowych i zimnych ogni o godz. 17.00!

  • Zabawa SELFIE z LOKOMOTYWĄ / godz. 13.00 – 18.00

Przy zabytkowej, odnowionej na jubileusz 15-lecia lokomotywie spalinowej SKODA BND 30, która stoi przed Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, można będzie zrobić zdjęcie i zabrać je ze sobą jako wspomnienie z imprezy. Kto pierwszy, ten lepszy!

  • Warsztaty KOLEJKĄ PO RUDĘ / godz. 13.30 – 15.00

Uczestnicy przy użyciu farb i pędzli ozdobią drewniany skład (lokomotywa plus wagon) transportujący rudę żelaza z kopalni.

Na warsztaty obowiązują zapisy pod nr. tel. 504757502. Liczba miejsc ograniczona!

  • Lekcja pantomimy / godz. 17.15 –  18.00

Rodzinne warsztaty pantomimy przygotowane przez aktorów z Teatru HOM.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024