Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Podwórkowej już 8 listopada. Udział weźmie nawet kilkuset niepełnosprawnych uczestników

Facebook Twitter

W Częstochowie możemy dopingować uczestników w III Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Podwórkowej. Impreza wyrosła do pułapu dużego wydarzenia artystycznego w mieście.

Jego początki były skromne i zaczęły się kilkanaście lat temu pomiędzy trzepakiem, a garażem:

Beata Mstowska: Rok później okazało się, że z tych 15-stu, jest 20 osób i cały czas zaczęło nam się to rozrastać, w związku z czym zrobilisy tego już lokalny festiwal piosenki podwórkowej, zapraszając szkoły specjalne z Częstochowy, WTZ-ty. Co się okazuje? wyszliśmy poza Częstochowę, zrobił się z tego festiwal regionalny, a po 6 latach powstał już festiwal ogólnopolski.

– mówi Beata Mstowska, przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Częstochowie. Z czasem podwórkowa zabawa zorganizowana dla 15-osobowej grupki dzieci, zaczęła przekształcać się w coraz większą imprezę. Obecnie uczestniczy w niej nawet kilkaset osób:

Beata Mstowska: W tym roku przyjeżdżają do nas osoby z niepełnosprawnością, nie tylko ze Śląska ale też z Opola, województwa Świętokrzyskiego, Mazowieckiego, Wielkopolskiego, Łódzkiego, Dolnośląskiego, więc będzie cała Polska. Na teraz wiemy, że będzie ponad 800 osób z niepełnosprawnością intelektualną i wiemy, że będzie 38 grup, które będą występować. Chcemy aby osoby z niepełnosprawnością, a zwłaszcza z niepełnosprawnością intelektualną, dobrze czuli się wśród nas, aby mogli występować na scenie, chcemy ich tu na miejscu dowartościować – i udaje nam się to.

Podczas festiwalu występować będą zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli. W konkursie oceniać będzie jury wywodzące się w dużej mierze z częstochowskiego środowiska artystycznego:

Beata Mstowska: Zawsze w jury, jest Irek Bieleninik, jest naszym ambasadorem i przyjacielem od lat. Z resztą jest też osobą, która prowadzi ten festiwal. W tym roku przyjedzie do nas również Przemek Kossakowski z czego bardzo się cieszymy oraz nasi artyści i przyjaciele. Olek Klepacz, Yanina Iwański,  Michał Rorat, Mariusz Chrząstek. Ich obrady są bardzo owocne, oni się kłócą, kto powinien dostać pierwsze miejsce, kto drugie i zawsze mają do nas pretensję, że są tylko trzy miejsca do nagrodzenia, a nie 30-ści. Niestety nie możemy tego zrobić ale może w przyszłości każdy będzie miał to pierwsze, drugie i trzecie miejsce.

– dodaje Beata Mstowska ze stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Celem Festiwalu Piosenki Podwórkowej jest włączenie osób z niepełnosprawnościami do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Festiwal już we wtorek 8 listopada w Hali Sportowej Częstochowa przy ul. Żużlowej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj